Pamiętają o Żołnierzach Wyklętych. Już niedługo uczczą ich pamięć

  • 25.02.2021, 13:56
  • Natalia Laszuk
Pamiętają o Żołnierzach Wyklętych. Już niedługo uczczą ich pamięć fot. Archiwum
Z uwagi na trwające ograniczenia w zakresie zgromadzeń publicznych, przebieg tegorocznych obchodów będzie miał charakter indywidualny. W programie znajduję się złożenie kwiatów, zapalenie zniczy oraz uroczysta msza święta.

Już w poniedziałek (1 marca) obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

Gmina Wisznice jak co roku organizuje uroczystość aby upamiętnić walczących zmarłych. Z uwagi na ograniczenia ze względu na pandemię nie przewiduje się udziału pocztów sztandarowych ani przemówień przy pomniku.

Obchody rozpoczniez złożeniekwiatów i zapalenie zniczy na cmentarzu o 16.30. Pół godziny później odprawiona zostanieu uroczysta msza święta w intencji ojczyzny i wszystkich poległych w jej obronie, z symbolicznym udziałem pocztu sztandarowego Gminy Wisznice. O godzinie 17.40 nastąpi złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy przy pomniku w centrum Wisznic.

Natalia Laszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zelazny
zelazny 04.03.2021, 13:53
Patrząc na wpisy dużo jeszcze jest ubeków i ich potomków. Płaczą po zabranych emeryturkach.
Gieenek
Gieenek 04.03.2021, 13:39
Bóg Honor Ojczyzna . Ci dla których te słowa nic nie znaczyły dopuszczali się najgorszego. Patologia ówczesnych czasów. Ta patologia służyła i do dziś jest na usługach. Dla nich wartością była siła a nie rozum. Od myślenia byli przełożeni.
Znacie gówniarze metody UB?
Znacie gówniarze metody UB? 02.03.2021, 20:50
A czy ktoś bierze pod uwage ,że jednym ze sposobów walki z "leśnymi" było wtapianie sie w ich struktury i rozwalanie ich od srodka lub "pracowanie" na ich zły wizerunek w oczach społeczeństwa np poprzez takie własnie niechlubne akty na niewinnych ludziach. Wykorzystywano do tego najwieksze swinie i szuje , które potem mozna było jak swinie zlikwidować. Preparowano dowody i wydawano zaocznie wyroki śmierci Pomysłowość funkcjinariuszy UB była nieograniczona a i zahamowań nie było. Co to mało aktów bestialstwa było w naszej historii , ot choćby w czasach współczesnych. Nil, Pilecki, Suchowolec , Popiełuszko ..............Podkładało sie papiery do domu i juz były dowody na księdza. To co to było pare gwałtów czy rozbojów na lokalnej społeczności na konto Wykletęgo zrobić? "Przyjemne" z "pożytecznym" powiedzieli by przełozeni szmaciarzy.
Lalek
Lalek 03.03.2021, 14:11
Widziałem jak Funkcjonariusze z Urzędu Bezpieczeństwa robili sobie zdjecia ze zwłokami tych bandytów wyklętych - przeklętych . Nawet się nie dziwię , że takie foty sobie robili he he he komicznie to wyglądało he he he . A popieram taką akcję .
dddddd
dddddd 03.03.2021, 09:42
można to skwitować: w d... byłeś i g... widziałeś, metody tzw. pracy operacyjnej i dzisiaj są takie same, jak trzeba to i materiały w IPN się znajdą na zawołanie
WiN
WiN 03.03.2021, 02:56
Poczytajcie sobie o Rajmundzie Rejsie "Burym" to jeden z tych wyklętych żołnierzyków. Tych bandziorów z Band mordujących niewinnych cywilów. Poczytajcie o Burym Rajmundzie Rejsie z WIN. Jak to mordował ze swoją zgrają wyklętych żołnierzy. I
Młody po maturze.
Młody po maturze. 03.03.2021, 01:41
Dobrze Urząd Bezpieczeństwa przy pomocy NKWD I KBW wyłapało i zlikwidowało tych "wyklętych" z WIN, NSZ czy innych band leśnych bo by większość ludności wiejskiej na wschodzie wymordowali i większość kobiet zgwałcili. Sława UB. Sława NKWD. Sława KBW.
Stary
Stary 04.03.2021, 11:55
A ty po maturze przypadkiem bandziorów z bohaterami nie pomyliłeś
major Łupasznik
major Łupasznik 02.03.2021, 14:36
Wie może ktoś czy są jakieś dane i statystyki ilu niewinnych ludzi zamordowali Ci " żołnierze wyklęci " " żołnierze niezłomni " Wie może ktoś ilu ludzi zamordowali w latach 1944-1952 ci wyklęci czy niezłomni ?
twardy
twardy 02.03.2021, 16:17
jakbys zył w tamtych latach to o tobie by nie zapomnieli potomku ubeka
Wojtas
Wojtas 01.03.2021, 18:40
Dlatego komuna w Polsce nie zainstalowała się tak mocno jak na Białorusi, Ukrainie, Rumunii czy w kilku innych krajach podbitych przez Związek Sowiecki , bo był duży opór polskiego podziemia niepodległościowego. Największy ze wszystkich krajów podbitych przez Sowietów. To jest to z czego możemy być dumni. Nie jak postawy sprzedawczyków, których wystarczy przekupić pieniędzmi, albo posadami na rzecz okupanta.Żołnierze Wyklęci walczyli i kultywowali polskość i 1000 letnią Cywilizację łacińską na ziemiach polskich.
Do jakich wartości odnoszą się plujący na Żołnierzy Wyklętych? Na pewno nie polskich, może tych z Netfixa albo tęczowych, które są jedynie małpowaniem upadającego zachodu.
xxxxx
xxxxx 02.03.2021, 09:39
proponuję zmienić leki lub porozmawiać ze starszymi osobami na wsi, prawdziwa historia o tych "wyklętych" jest niestety inna niż się próbuje dzisiaj głosić, niestety cały czas próbuje się historią manipulować dla doraźnych celów politycznych
Wnuczek "Wyklętego "
Wnuczek "Wyklętego " 01.03.2021, 12:27
Mój dziadek był żołnierzem wyklętym czy jak tam mówicie przeklętym . Siedział w lesie , pędził bimber z innymi koleżkami , chlał na umór a pod osłoną nocy napadał na ludzi . Palił wioski i rabował . Wstyd mi za dziadka ale cóż nie wybiera się rodziny . Mój dziadek żołnierz niezłomny , wyklęty czy przeklęty i tak poniósł karę. Złapała go milicja z Urzędem Bezpieczeństwa . Dziadek strzelił sobie w głowę bo bał się więzienia i tego , że nie będzie mógł tam pić bimbru i wódki a dziadek był uzależniony od alkoholu .
Jastrząb
Jastrząb 01.03.2021, 21:47
Nie nazywaj swojego dziadka żołnierzem wyklętym. Ci żołnierze mieli zasady. Dla nich najwyższymi dobrami był Bóg, Honor, Ojczyzna. Twój dziadek to zwykły rabuś i pijak bez zasad .Nie masz czym się chwalić. Wnuk zawsze jest podobny do dziadka.
cccccc
cccccc 01.03.2021, 18:37
pierwsza sprawa to czy była to walka z Sowietami - nie, a z kim wobec tego - ano z krajanami, którzy zabierali ziemię panom /reforma rolna/, fabryki właścicielom czyli po prostu wojna domowa, taka wojna prowadzona była na mniejszą skalę dużo wcześniej, jakoś nikt nie mówi np. o Berezie Kartuskiej itd, temat do dyskusji bardzo obszerny, dzięki tej tzw. władzy ludowej /chociaż wcale taka nie była/ mogłem skończyć studia a nie paść gęsi co mogło być rzeczywistością.
Stefcio
Stefcio 27.02.2021, 19:18
Powiem krótko ... ja znam historię ale o żołnierzach PRZEKLĘTYCH !!!! Którzy swoich ziomków rabowali !!!!!
DaMa
DaMa 26.02.2021, 07:58
Podobna uroczystość odbędzie się też w Rakowiskach gm. Biała Podlaska w dniu 28 lutego br. O godz. 11.oo msza w miejscowej kaplicy z udziałem pocztów sztandarowych m.in. bialskiego batalionu Polskich Drużyn Strzeleckich,OSP Swory, potem złożenie wieńców.
Babcia mi mówiła
Babcia mi mówiła 01.03.2021, 01:37
A mi natomiast babcia mówiła że ci wyklęci to w bandach chodzili i grabili ludzi i mordowali po wsiach. Babcia mówiła że dopiero Bohaterscy Ubecy, Milicjanci, KBW i NKWD wyłapało tych bandytów z lasu co mówiono na nich zolbierze wyklęci lub banda.
andy
andy 02.03.2021, 16:21
babcia miala na mysli zwyklych bandziorów a nie kadrowych zolnierzy AK,WiN,NSZ
waldek
waldek 27.02.2021, 14:06
pytanie zasadnicze: czy gdyby Ci "żołnierze wyklęci" nie pozwolili na wpływy sowieckie, to czy chłopi dostaliby ziemię w ramach reformy rolnej, czy nauka powszechna stałaby się faktem, czy zbudowano by tyle fabryk i zlikwidowano totalną biedę nie tylko na wsi. A tak niestety było za tzw. sanacji i też należy o tym pamiętać
twardy
twardy 02.03.2021, 16:28
odpowiedz zasadnicza-gdyby nie wplywy sowieckie to Polska do tej pory stalaby na równi z najbogatszymi krajami Zachodu bo zaden kraj w ustroju socjalistycznym nigdy nie zrównał się z panstwami kapitalistycznymi na swiecie
xxxxx
xxxxx 03.03.2021, 09:49
odpowiem tak: w Polsce NIGDY nie było komuny /własność prywatna, wpływy Kościoła/ ale i nigdy nie będzie KAPITALIZMU. Zawsze będzie za to bałagan, prywata, kombinacje, fuszerka ba to mamy w genach.
Przedsiebiorca
Przedsiebiorca 26.02.2021, 13:56
Przecież jest koronawirus. Nie wiem dlaczego jeszcze nie pozamykali kościołów. Przecież tam można się najbardziej zarazić. A żeby jeszcze jakieś głupoty odprawiać. Święto Ludowego Wojska Polskiego jest 15 lipca i wtedy należy mszę odprawić a nie za jakichś wyklętych czy jak tam ich ktoś wyklina.
Chwała Bohaterom z UB
Chwała Bohaterom z UB 02.03.2021, 01:13
Jestem młody, mam 18 lat. Po moich wnioskach i obserwacjach, czytania w internecie, rozmowami z ludźmi wiem że żołnierze wyklęci to była zwykła zgraja i banda, którym nie chciało się odbudowywać zniszczonego kraju. Woleli chować się po lasach i atakować bezbronnych mieszkańców wsi. Mordowali ich i gwałcili kobiety. Dobrze że wielcy bohaterowie z UB Urzędu Bezpieczeństwa zrobili porządek z tymi żołnierzami wyklętym. Chwała bohaterom z Urzędu Bezpieczeństwa!!!!!!!! Chwała UB.
andy
andy 02.03.2021, 16:36
Piszesz takie slogany bo jestes mlody - powiem ci krótko : chcieli odbudowywac i zyc normalnie ale im twoi bohaterowie z UB nie pozwalili ,ci którzy uwierzyli ubekom to w najlepszym wypadku gnili w wiezieniach albo w syberyjskich gulagach ale głównie zostali rozstrzelani i leza w bezimiennych mogilach.Trzeba troche poczytac
andy
andy 27.02.2021, 16:32
A skad mądralo wiesz ze nie będa przestrzegane normy sanitarne podczas mszy? jasnowidzem jestes ?
Dziadyprl
Dziadyprl 27.02.2021, 12:25
Już niedługo wszystkie "wy" przeminięciu i nikt po "wys" płakać nie będzie.
twardy
twardy 27.02.2021, 10:28
Lewaku czerwony a jako" Przedsiebiorca" zamknales swoja firme czy dalej obslugujes ludzi lub zatrudniasz pracowników -narazając ich zycie ?,a co do "wykletych " to poducz sie troche historii bo zostales na poziomie podstawówki z czasów komuny-od dawna nie ma "Ludowego "wojska polskiego.Na szczescie nie wszyscy uwazaja ,ze msza sw. jest głupotą i czcza pamiec zolnierzy niezlomnych bo oni walczyli o to z czego ty obecnie korzystasz -ale to wymaga myslenia a nie powtarzania bolszewickich sloganów
WiN  ZWZ  NSZ
WiN ZWZ NSZ 26.02.2021, 16:01
Babcia mi mówiła , że nazwa " żołnierze wyklęci " wzięła się od tego , że ludność wiejska ich wyklęła za ich mordy , grabieże i gwałty . Babcia mi mówiła że ludzie ich wyklinali i przeklinali i dlatego dzisiaj mówi się na nich żołnierze wyklęci lub przeklęci ..
Wariat
Wariat 01.03.2021, 13:25
Po pierwsze nie pisze się mordy tylko twarze. Babcia nie mówiła kto lepiej gwałcił Ruscy czy wyklęci? Mam podejrzenie graniczące z pewnością, w tym przypadku, że Ruscy.

Pozostałe