Wspominają Polaków zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego

  • 03.03.2021, 06:48
  • Natalia Laszuk
Wspominają Polaków zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego fot. Gmina Wisznice (FB)
W 1944 roku Szef Placówki Sipo i SD w Białej Podlaskiej Obersturmbannführer SS Maks Kubin zarządził publiczną egzekucję więźniów. Rozstrzelano wtedy aż 30 Polaków. Gmina o nich pamięta.

Wczoraj (2 marca) przedstawiciele gminy Wisznice wspominali 30 polaków zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego w Wisznicach. Ksiądz Proboszcz Bronisław Turski udzielił rozgrzeszenia rozstrzelanym na odległość. Zamordowani zostali pochowani przez rodziny na cmentarzach parafialnych.

- W końcu lutego 1944 r. Szef Placówki Sipo i SD w Białej Podlaskiej Obersturmbannführer SS Maks Kubin zarządził publiczną egzekucję więźniów w Wisznicach. Miała ona być przestrogą i zapobiec wspieraniu ruchu oporu przez ludność okolicznych gmin. 1 marca 1944 r. zobowiązano sołtysów, by 2 marca o godzinie 13 w Wisznicach stawiła się ludność w wieku od 18 do 50 lat z terenu gmin Wisznice, Opole i Łomazy. Drogi zostały obstawione przez Schutzpolizei i żandarmerię. Wszystkich wpuszczano, ale nikomu nie można było opuścić Wisznic. Egzekucją osobiście dowodził Obersturmbannführer SS Maks Kubin. Z więzienia w Białej Podlaskiej pod dom Józefa Czyża przywieziono trzydziestu więźniów tzw. Zakładników ruchu oporu -  możemy przeczytać w książce Dr Tadeusza Doroszuka pt. "Gmina Wisznice w latach okupacji hitlerowskiej 1939-1944".

28 października 2018 roku przy ulicy Rynek w Wisznicach miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej 30 zamordowanych Polaków.

Natalia Laszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe