
Z problemem uzależnienia od nikotyny borykają się aż 3 miliony Polek. Do sięgania po papierosy przyznaje się co piąta mieszkanka naszego kraju. A wśród kobiet po 40-stce pali je nawet co trzecia pani.
Problem jest poważny…
Na całym świecie każdego roku z powodu palenia umiera około 7 milionów ludzi. W samej Polsve to około 60-70 tys. osób roznie. Palacze sięgają po papierosy dla nikotyny, ale jednocześnie narażeni są oddziaływanie szkodliwych związków chemicznych, jakie kryją się w dymie. Szacuje się, że podzas spalania tytoniu powstaje nawet 7 tysięcy związków, z czego ponad 90 to groźne dla zdrowia substancje, z czego około 70 ma działanie rakotwórcze. W dymie z papierosa są też wysokie stężenia wolnych rodników, czyli śmiertelnych wrogów kobiecej urody.
– Wolne rodniki występujące w dymie z papierosa dramatycznie zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy i przyspieszają jej rozwój. Wzrasta też ryzyko związane z rozwojem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Rafał Pawliczak, alergolog i pulmonolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Jest ono 10-krotnie wyższe u mężczyzn palących niż niepalących, i aż 12-krotnie wyższe u kobiet palących, niż wolnych od tego nałogu! Dlatego zmniejszenie ekspozycji na substancje szkodliwe dymu papierosowego jest celem samym w sobie – dodaje.
Innymi, mniej poważnymi, ale również nieprzyjemnymi konsekwencjami są zmiany zachodzące w naszym wyglądzie. Skóra palacza staje się bardziej sucha i szara. Na twarzy pojawiają się zmarszczki. Wiele problemów dermatologicznych ma swoje źródło właśnie w dymie papierosowym.
Dlatego część palaczy, którzy nie potrafią lub po prostu nie chcą zerwać z tym szkodliwym nałogiem, sięga po tzw. „alternatywne wyroby nikotynowe”. Należą do nich e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu, wśród których w Polsce pierwszym był tzw. IQOS. To urządzenie nie spala tytoniu, ale podgrzewa go w niższej temperaturze. Dzięki temu nie produkuje dymu, którego cuchnący zapach wnika we włosy i ubrania. Użytkownik inhaluje się za to aerozolem. Co w nim jest? Analiza amerykańskiej agencji zdrowotnej FDA pokazuje, że jest w nim znacznie mniej toksycznych związków niż w papierosie, a całkowita zamiana palenia papierosów na podgrzewanie tytoniu w IQOS zmniejsza narażenie organizmu na substancje szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe. Oczywiście nie redukuje ryzyka do zera, bo taką gwarancję daje jedynie zerwanie z nałogiem. Kiedy w przypadku palącej pani okazuje się to niemożliwe, e-papieros lub podgrzewacz tytoniu mogą być lepszą opcją niż dalsze palenie.
Taa rozwieś po całym mieszkaniu plakaty i filmiki puść, hehe
To moze namow go na iqosa? W koncu ma prawdziwy tyton. My z chłopakiem palimy iqosa, ale sporo filmów na youtbie widzielismy, duzo czytalismy w temacie.
paliłam to i to i jakoś mi to nie zagrało.
iqos czy elektroniczny papieros, oto jest pytanie.
Jak przekonać męża do tego całego iqosa? W końcu w domu by pachniało.
Niestety to też śmierdzi
mi by wystarczyło jakby mój facet rzucił palenie, strasznie mi to przeszkadza.
Czego się czepiasz, nie jakieś bidronki czy lidla. Staram się i jade do kwiaciarni.
skoro swojej żonie kupujesz tylko kwiatki to jej szczerze współczuje.
Tworzycie takie artykuly, a potem zona sie czepia czemu dostala na urodziny czy dzien kobiet tylko kwiatki.