Przemycili ponad 230 milionów papierosów. Zostali już zatrzymani

  • 12.03.2021, 18:02
  • Karolina Jaszczuk
Przemycili ponad 230 milionów papierosów. Zostali już zatrzymani fot. NOSG
Mundurowi rozpracowali grupę zajmującą się przemytami na dużą skalę. Przemytnicy i ich szefowie narazili skarb państwa na straty w wysokości ponad 244 milionów złotych. Grozi im więzienie.

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali cztery osoby, w tym dwóch szefów zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem papierosów przez polsko-białoruską granicę.

- Śledztwo dotyczy osób działających od 2013 roku do 19 października 2016 roku pod przewodnictwem dwóch Polaków i organizujących przez przejście kolejowe z Białorusią w Terespolu  przewóz na ogromną skalę z zagranicy wyrobów podlegających ograniczeniom obrotu i obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy w postaci papierosów, z pominięciem ich zgłoszenia do kontroli celnej. - informuje por. SG Dariusz Sienicki, Rzecznik Prasowy Komendanta NOSG.

Papierosy przemycane były w wagonach kolejowych w specjalnych skrzyniach pod zrębkami drewna i węglem. Przerzucano je także w wagonach z opakowaniami zwrotnymi zawierającymi części z fabryki samochodów. Papierosy wyładowywane były na bazach przeładunkowych zlokalizowanych w pobliżu granicy polsko-białoruskiej, a także na trasie przejazdu. W trakcie jednego przemytu do Polski wjeżdżało nawet 360 tys. paczek papierosów.
Dzięki nowym dowodom udało się wznowić umorzone postępowania i pociągnąć do odpowiedzialności sprawców przestępstw na krótko przed przedawnieniem karalności czynów. Łącznie przedstawiono im 125 zarzutów przemytu ponad 230 mln sztuk białoruskich papierosów, czyli około 11 mln całych paczek.

- Doprowadziło to do uszczuplenia należności publicznoprawnych budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich oraz budżetu Skarbu Państwa w postaci należności celnej wielkiej wartości w wysokości prawie 9,5 miliona złotych, należnego podatku VAT wielkiej wartości w wysokości prawie 50 milionów złotych i należnego podatku akcyzowego wielkiej wartości w wysokości ponad 186 milionów złotych tj. łącznie w kwocie ponad 244 milionów złotych. - dodaje por. Dariusz Sienicki.

Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na wniosek prokuratora. Grozi im teraz do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec jednego z podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe. Przeszukano także posesje i zabezpieczono przedmioty oraz nieruchomości warte ponad milion złotych na poczet przyszłych kar.

Funkcjonariusze wydali także listy gończe za trzema kolejnymi członkami tej przestępczej grupy.

 

Karolina Jaszczuk

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
jacek
jacek 14.03.2021, 17:42
co z tego, ze skonfiskują parę paczek , powinni monitorować transport i nakryć adresata na gorącym uczynku.
Beneq
Beneq 14.03.2021, 07:29
Dalej bezkarnie wyrzucają fajkę z białoruskich lokomotyw między przekazami w Terespolu lub Ci sami maszyniści bezprawnie zatrzymują się na szlaku w Polatyczach na oczach służb.... na gore Kobylańskiej to samo. Faja o ropie już nie wspomne
Zenek
Zenek 15.03.2021, 18:27
Beneq ma rację. Na drodze celnej ustanowionej przepisami prawa celnego nie ma zatrzymań. Pojazd szynowy na szlaku kolejowym albo kołowy na drodze, na drodze celnej ma jechać od wyznaczonego miejsca do wyznaczonego miejsca bez jakichkolwiek postojów. Zatrzymanie usprawiedliwiają tylko zdarzenia losowe. Wydaje się, że KAS o tym nie wie albo boi się dotykać przewoźników i ich pracowników.
Elem
Elem 13.03.2021, 08:27
Piszczac gurom !!! Hahahaha
Ehg
Ehg 12.03.2021, 20:11
I co z tego vatu żeby później Jacek Sasin marnował 80 baniek

Pozostałe