CBA sprawdza czy ustawiano przetargi

  • 22.04.2021, 07:47
  • Marta Stefaniak
CBA sprawdza czy ustawiano przetargi fot. CBA
Kilkutygodniowe śledztwo dało efekt w postaci zatrzymania trzech bialskich urzędników oraz trzech lokalnych przedsiębiorców. Sprawa dotyczy podejrzenia nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów.

Śledztwo prowadzone od kilku tygodni zostało wszczęte w oparciu o materiały zgromadzone przez CBA.

- Ustalenia śledczych wskazują, że urzędnicy przekazywali przedsiębiorcom informacje poufne dotyczące planowanych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, w tym przebudowy i remontu dróg, zatok autobusowych, ścieżek rowerowych. Wszystko wskazuje na to, że faworyzując oferentów uzgadniali z nimi opis przedmiotu zamówienia, kwotę przeznaczoną na realizację inwestycji oraz wymagania związane z planowanymi zadaniami, stawiając ich w uprzywilejowanej pozycji względem innych potencjalnych wykonawców. Działali tym samym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez firmy, które dzięki temu wygrywały przetargi. W sprawie badany jest okres od lutego do lipca 2020 roku - informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Urzędnicy usłyszeli w prokuraturze zarzuty nadużycia uprawnień służbowych oraz ujawniania nieuprawnionym osobom informacji. Pozostali podejrzani usłyszeli zarzuty nakłaniania urzędników do  nieuprawnionego udzielania informacji i nadużycia uprawnień służbowych w związku z  planowanymi i prowadzonymi postępowaniami o udzielanie zamówień

-.Zatrzymany został jeden wieloletni pracownik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta, który odpowiada za nadzór nad przygotowaniem przetargów, ich przebiegiem i realizacją inwestycji. Inspektor, któremu przedstawiono zarzuty, pracuje w urzędzie od 1999 roku i jest jednym z ponad 200  pracowników magistratu. Do chwili obecnej prezydent Białej Podlaskiej nie otrzymał oficjalnej informacji od CBA o zarzutach wobec pracownika - informuje Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prasowy prezydenta. 


Postępowanie jest rozwojowe.

Marta Stefaniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Cezaro
Cezaro 26.04.2021, 09:52
Jak ćwierkają wróble, formuje się front obrony osób podejrzanych, a niektórzy już przygotowują swoje wystąpienia. Służby ponoć  doskonale  o tym wiedzą. O zamierzeniach osób  i kierunku narracji również.  Mówi się już wręcz o panice wśród określonych osób . Dziś są naprawdę zaawansowane programy analityczne billingów o innych nie wspominając. A linie się grzeją....  Zapewniam, służby doskonale wiedzą o metodzie aneksowania , o której wspominała forumowiczka Ela. Intensywne pochylają się wydziałem inwestycyjnym. Ale nie tylko...
majkel_majkel
majkel_majkel 24.04.2021, 17:59
o które firmy chodzi?
Ela
Ela 24.04.2021, 12:16
tak jest w każdej jednej gminie ,gdzie siedzą zabetonowani samorządowcy!!- niestety !! Jeszcze nie wiadomo co konkretnie będzie robiono, nie ma mowy o przetargach,a juz przedsiębiorcy wiedzą ze ...będą mieli taką, czy inną robotę!-skąd pytam? Przetargi wygrywają ,a później jak się w kosztach nie wyrabiają(a nie wyrabiają) to ...aneks do umowy i wszycho!! Przetarg wygrany, kasa podzielona,aneks wszystko wyrówna.
Rt
Rt 23.04.2021, 19:34
Od kiedy Naczelnik Inwestycji UM jest na zwolnieniu? Bo chodzą słuchy że tak nikt nie pilnuje pracowników
Mieszkaniec Białej.
Mieszkaniec Białej. 23.04.2021, 12:05
Przecież to każdy wiedział i widział że ciągle ci sami ludzie i firmy wygrywają przetargi na remonty dróg ,budowę ścieżek rowerowych itd.Jakby w Białej i okolicach nie było innych wykonawców.
zuk
zuk 23.04.2021, 07:19
Nie ustala czy brali tylko przedstawili zarzuty.
70 000 000
70 000 000 22.04.2021, 17:33
Zmową paliwową by się zajęli.
jacek
jacek 22.04.2021, 14:34
Polecą stołki, oj polecą.........
jjo
jjo 22.04.2021, 13:42
Pierwsze to wyrok sądu. Po wyroku - znaczy winni. Na dziś są oskarżeni. Urzędnicy przyjmujący korzyści majątkowie w żadnym razie nie powinni siedzieć w więzieniu - odpracować tyle co wzieli razy dwa. Pokazać publicznie twarze, niech stoją przed parafią całą niedzielę z tabliczką "jestem łapówkarzem" . Praca w budżetówce zakończona i tyle. Do przedsiębiorców bym się w ogóle nie czepiał, bo przecież ich działania - każde działania - skierowane zostały na zysk, a że urzędnicy dali im zarobić ??? - to wina urzedników a nie przedsiębiorców. Ewentualnie łapówka razy dwa do odpracowania na cele społeczne. Wsadzanie kogokolwiek do więzienia to tylko generowanie kosztów - odpracować na cele społeczne.
wwwww
wwwww 25.04.2021, 12:00
dlaczego przed parafią? jeszcze dolę trzeba dać ?
ciekawy
ciekawy 25.04.2021, 11:10
Ale nikt nie jest oskarżony o przyjmowanie łapówek. Nie ma słowa o tym w komunikacie CBA. i z UM jest jeden urzędnik. Ciekawe jak tam działania CBA w sprawie stadionu, kiedy Stefaniuk był prezydentem. Bo cicho jakoś o tym ostatnio. A może to szpila Litwiniuka, bo dość już było zmowy cenowej na inwestycje w Białej. Horeglad monopolista na asfalt, ceny jak za zboże. Można sprawdzić jakie oferty były na budowę 3 etapu warszawskiej. I dlaczego Horeglad nie wygrał, oferta która wygrała była o prawie 1 mln mniejsza niż dwóch innych przedsiębiorców. Wszystko można sprawdzić na BIP. Może dość już tego walenia w bambuko przez bialskich przedsiębiorców, którzy dogadani są ze sobą na każdą inwestycję. I dyktują ceny. Niech robią bialskie firmy ale niech nie jeżdżą ich wlaściciele później np. BMW X6 za 600 tysięcy czy BMW X5 M za 700 tysięcy. Niektórzy pewnie wiedzą o kogo chodzi. A to wszystko przez zmowę cenową.
jjo
jjo 26.04.2021, 09:09
Do [email protected] ... a kto tobie broni założyć działalność i zrobić konkurencję Horegladowi i produkować asfalt ? On produkuje i on ustala ceny, jak się nie podoba to kupować w Siedlcach albo w Lublinie. To sklepikarz też nie może sobie kupić BMW jak zarobi Po twoim wpisie widać że jesteś zwykły bolszewik, zazdrościsz im BMW?
ciekawy
ciekawy 27.04.2021, 09:46
A ty co jesteś rzecznikiem prasowym pana h? W Siedlcach i Lublinie też nie kupisz taniej asfaltu, bo są wszyscy razem dogadani. Sklepikarz będzie jeżdził BMW za 600 tysi? Nie rozśmieszaj mnie, nie jestem fanem BMW bo dla mnie to tylko bolid młodzieży wiejskiej. A zmowa cenowa jest, i nie zaprzeczaj temu. Wszyscy wiedzą, że pan H trzyma z Biereckimi w tle jest budowa A2. i że właśnie ktoś robi mu konkurencję w białej na asfalcie. Czyżby chciał wykończyć konkurencję?
Stachu z Cicibora
Stachu z Cicibora 22.04.2021, 13:26
Typowe rządy PO
Mieszkaniec
Mieszkaniec 22.04.2021, 13:02
POWINNI PRZYJRZEĆ SIĘ JESZCZE BARDZIEJ I ZAMKNĄĆ PRZYNAJMNIEJ 3 RAZY TYLE TYCH URZĘDNIKÓW
and
and 23.04.2021, 11:56
Prawda! Jak mówił klasyk; Nie ma ludzi niewinnych. Są tylko źle przesłuchani.
Podatnik
Podatnik 22.04.2021, 10:38
To o ulicy Warszawskiej i drogach dla rowerów zapomnijcie Bialczanie . Z drugiej strony liczył się lokalny patryjotyzm zarabiali w Białej i tu wydawali. A co z stadionem ..??? CBA nic nie znalazło ???
Kubaguzik
Kubaguzik 22.04.2021, 10:01
Lepiej dac swoim ktorzy podatki odprowadza w bialej niz tym z pomorskiego.
mn
mn 23.04.2021, 20:16
Święte słowa
obserwator
obserwator 22.04.2021, 09:25
A miało być tak dobrze. Pozamykali się w Urzędzie i przekombinowali. Man nadzieję, że będzie honorowa dymisja władzy.

Pozostałe