Kultura nocą. Muzeum było czynne do północy

  • 17.05.2021, 13:17
  • Karolina Jaszczuk
Kultura nocą. Muzeum było czynne do północy fot. bp24.pl
Z okazji Nocy Muzeów wystawy można było zwiedzać aż do północy. Główną atrakcją okazały się warsztaty czerpania papieru oraz trzy nowe wystawy poświęcone papiernictwu i numizmatom.

W sobotę (15 maja) odbyła się ogólnopolska Noc Muzeów. Wzięło w niej udział także Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Oficjalnie wydarzenie otworzył Michał Litwiniuk, prezydent miasta oraz Rafał Izbicki, dyrektor bialskiego muzeum.

Zwiedzający aż do godziny 24 mogli zobaczyć między innymi trzy nowe wystawy w oficynie zachodniej. Pierwszą z nich była wystawa "Medal - mała forma rzeźbiarska" ze zbiorów Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. - Jest to jedynie nieliczna część naszej kolekcji muzealnej, która liczy 2611 medali. Tutaj prezentujemy 182 medale siedmiu najwybitniejszych polskich twórców medalierstwa, którzy tworzyli głównie w XX wieku. - mówiła podczas otwarcia Katarzyna Łućko, która przygotowała wystawę.

Można było zobaczyć także "Zaczerpnięte inspiracje" autorstwa Krystyny Dyrdy-Kortyki. - Wystawa została sprowadzona z Wrocławia. Z racji tematu "Z papierem przez dwa tysiąclecia" skupiliśmy się głównie na papierze czerpanym, który autorka wykorzystuje. Są to prace wykonane z materiałów naturalnych, między innymi z trawy, kwiatów i suszonych roślin. - tłumaczyła Anna Doroszuk, kustosz wystawy.

Ostatnią wystawą w oficynie były zbiory Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju pod tytułem "Z papierem przez dwa tysiąclecia". - Wystawa pozwala nam się w pełni zapoznać z historią papiernictwa na przestrzeni dziejów z całą jego 2000-letnią historią. - mówił Marcin Wyszyński z muzeum w Dusznikach-Zdroju. Tuż po omówieniu wystawy poprowadził także warsztaty czerpania papieru.

Tego dnia zwiedzający mogli zobaczyć także stałe wystawy ulokowane w odnowionej części muzeum oraz wieży. Znalazły się tam między innymi wystawy: "Archeologia na pograniczu podlasko-poleskim", "Biała za czasów Radziwiłłów", "Ikona - święta tajemnica", "Ogrody. Twórczość Bazylego Albiczuka" czy też "Kultura tradycyjna Południowego Podlasia".

W wieżyczce wschodniej można było zobaczyć znaleziska archeologiczne z bialskiego zamku Radziwiłłów.

 

Karolina Jaszczuk

Zdjęcia (24)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe