Budynek kryje jeszcze wiele śladów przeszłości. Odnaleziono kolejne

  • 07.07.2021, 14:02
  • Karolina Jaszczuk
Budynek kryje jeszcze wiele śladów przeszłości. Odnaleziono kolejne fot. Piszczac -To Lubię
W budynku dawnej Szkoły Powszechnej im. Prezydenta Ignacego Mościckiego trwają prace rewitalizacyjne. Podczas remontu odnaleziono tam kolejny ślad przeszłości, a mianowicie ponad 100 metryk szkolnych uczniów urodzonych w latach 1917-1926.

W budynku mieściła się do tej pory świetlica, a obecnie trwają tam prace remontowe, które przystosują do potrzeb centrum kultury. Wcześniej, zabytkowy budynek w Piszczacu był Szkołą Powszechną im. Prezydenta Ignacego Mościckiego, dlatego co jakiś czas prace remontowe odkrywają kolejne karty historii tego miejsca.

Tym razem odnaleziono ponad 100 metryk szkolnych uczniów urodzonych w latach 1917-1926. Są tam zapisane podstawowe dane o uczniach, miejscu zamieszkania oraz rodzicach. - Metryki obejmujące uczniów urodzony w latach 1917-1918 bardzo często nie posiadają informacji o miejscu urodzenia ucznia. Są one odzwierciedleniem zróżnicowania narodowościowego i religijnego mieszkańców gminy Piszczac w okresie międzywojennym. Warto przy okazji  wspomnieć, że w 1937 r.   Piszczac zamieszkiwało 2082 osoby, w tym 1560 Polaków, 462 Żydów i 60 Rusinów (Ukraińców). Dla porównania na koniec 2020 r. Piszczac liczył 2153 mieszkańców. - informuje gmina Piszczac.

Wcześniej, prace remontowe pozwoliły również na odkrycie oryginalnego napisu nad wejściem do dawnej szkoły.

ZOBACZ TEŻ: Trwa duża inwestycja w gminie

Karolina Jaszczuk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe