Tour de Konstytucja zawitało w mieście. Bialczanie rozmawiali z Tuleyą i Hermelińskim

  • 02.08.2021, 12:29
  • Karolina Jaszczuk
Tour de Konstytucja zawitało w mieście. Bialczanie rozmawiali z Tuleyą…
"Tour de Konstytucja" od początku czerwca przemierza większe i mniejsze miasta Polski. Na ich trasie znalazła się także Biała Podlaska. Rozpowszechniać zapisy konstytucji przyjechali między innymi Igor Tuleya oraz Wojciech Hermeliński.

W środę (28 czerwca) na plac Wolności w Białej Podlaskiej wjechał bus "Tour de Konstytucja", czyli osób zaangażowanych w promocję demokracji, edukacji obywatelskiej i świadomości o zapisach najważniejszego dokumentu w państwie - konstytucji.

- Celem tego niezwykłego wydarzenia jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej. Inny cel – to edukacja, i to od najmłodszego pokolenia, bowiem obrona praw obywatelskich w świetle ostatnich wydarzeń nabrały szczególnego znaczenia dla każdego bez względu na wiek. - pisze Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych z Robertem Hojdą na czele.

Podczas wydarzenia w Białej Podlaskiej mieszkańcy mogli porozmawiać i zasięgnąć porady sędziego Igora Tulei oraz Wojciecha Hermelińskiego, sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

- Sędziowie bardzo chętnie uczestniczą w tym wydarzeniu, ponieważ takie spotkania, wyjście do obywateli wpisuje się w model sędziego XXI wieku, czyli sędziego, który nie zamyka się w murach sądu na sali rozpraw, ale tłumaczy i edukuje. Jest to nauka, która działa w obie strony. Dzięki nam obywatele lepiej rozumieją przepisy prawne, a my uczymy się tego jak prawo, sądy i prawników widzą ludzie oraz czego oczekują od nowoczesnego sądu. - mówił Igor Tuleya, sędzia.

Igor Tuleya mówił także o tym, że w jego opinii ludzie w ostatnich czasach zyskali większą świadomość swoich praw. - Praworządność jest niszczona, ale z drugiej strony dzięki temu świadomość prawa rośnie.

Wśród najczęściej zadawanych sędziom pytań były głównie te zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, karnego czy też prawa pracy. Mieszkańcy pytali również czym jest niezawisłość sędziów oraz niezależność sądów.

Podczas wydarzenia uczestnicy otrzymywali konstytucję, którą podpisywali zaproszeni goście. Mieszkańcy chętnie fotografowali się z zaproszonymi sędziami.

 

Karolina Jaszczuk

Zdjęcia (56)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bialczanka
Bialczanka 02.08.2021, 14:36
Dlaczego o takim wydarzeniu informujecie po fakcie? Szkoda że nie było informacji wcześniej, że ono się odbędzie.

Pozostałe