Podróżuj w czasie i poznaj bliżej historię Batalionów Chłopskich

  • 06.09.2021, 15:12
  • Karolina Rojek
Podróżuj w czasie i poznaj bliżej historię Batalionów Chłopskich fot. archiwum
Bataliony Chłopskie były konspiracyjną organizacją zbrojną polskiego ruchu ludowego. Liczyły około 170 tysięcy ludzi. Działały w czasie drugiej wojny światowej, za cel obierając sobie obronę wsi polskiej przed terrorem niemieckim. Cofnij się w czasie, wysłuchaj historyka i dowiedz się więcej o Batalionach.

W poniedziałek (13 września) o 10 w Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie rozpocznie się wydarzenie "Rok Batalionów Chłopskich w Powiecie Bialskim". W programie jest otwarcie wystawy czasowej "Bataliony Chłopskie 1940-1945", koncert piosenek żołnierskich w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. ppłk Stefana Skoczylasa w Rossoszu
oraz prelekcja doktora Tadeusza Doroszuka "Bataliony Chłopskie na Podlasiu".

Dr Tadeusz Doroszuk jest historykiem, dokumentalistą. Absolwent UMCS w Lublinie i studiów MBA Uniwersytetu Illinois oraz Politechniki Lubelskiej. Długoletni wicekurator oświaty w Lublinie oraz pracownikiem NIK w Warszawie. Twórca lubelskiej szkoły dokumentu historycznego. Konsultant filmów o tematyce historycznej. Od lat aktywnie działa na rzecz budowania właściwego wizerunku Polski za granicą i kształtowania świadomości narodowej Polaków. W uznaniu zasług na tym polu w 2006 r. odznaczony przez Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kombatanckim przyznawanym przez Światowe Stowarzyszenie Polskich Kombatantów z siedzibą w Londynie.

 

Karolina Rojek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe