Katastrofalny stan Sidorskiej. Miasto szykuje się do remontu

  • 16.09.2021, 15:03
  • LJK
Katastrofalny stan Sidorskiej. Miasto szykuje się do remontu fot. Wiktoria Wdowiak
Wyboje, przełomy, dziury, kałuże po opadach oraz na wiele innych przeszkód mogą natrafić kierowcy jadący ulicą Sidorską w Białej Podlaskiej. Katastrofalny stan drogi może doczekać się remontu już w przyszłym roku. Miasto zamierza starać się o środku zewnętrzne.

- Jadąc ulicą Sidorską można dostać czasami drgawek. Cześć ulicy jest w tragicznym stanie. Wjeżdżając do miasta od Czosnówki to nie lada wyczyn. Dobrze, że ostatnio tam jeszcze nikt nie zginął - zaznacza Pan Antoni, który codziennie porusza się tą drogą. 

Ulica Sidorska to jedna z głównych ulic w mieście nad Krzną. Jej długość to ponad pięć kilometrów. Najgorszy stan asfaltu jest na kilku odcinkach m.in. od Czosnówki do Państwowej Szkoły Wyższej, od ul. Włoskiej do al. Jana Pawła II. Droga ta wymaga kompleksowego remontu. Poprawy wymaga też infrastruktura kanalizacyjna i burzowa. 

Miasto od dwóch lat stara się o dofinansowanie zadania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W roku w 2020 r. zadanie niestety nie zostało zatwierdzone, trafiło na listę rezerwową. W naborze zorganizowanym w bieżącym roku ponownie wystąpiono o dotacje. Obecnie trwa ocena wniosków. - Ponadto, w związku z ogłoszonym naborem w ramach instrumentu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych, w sierpniu złożyliśmy wniosek o dofinansowanie zadania do Banku Gospodarstwa Krajowego - informuje Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prasowy bialskiego prezydenta.

JEST DOKUMENTACJA NA PIERWSZY ETAP 

Aktualnie miasto posiada dokumentację projektową z decyzjami administracyjnymi pozwalającymi rozpocząć budowę na pierwszym odcinku ul. Sidorskiej od Czosnówki do starego przebiegu al. Solidarności. Projekt zakłada przebudowę drogi (klasa drogi i szerokość pasów ruchu nie ulegną zmianie, tzn. po jednym pasie ruchu szerokości 3,5m w każdym kierunku) wraz z budową chodników, ścieżki rowerowej i dwukierunkowej ścieżki pieszo-rowerowej. - Dodatkowo posiadamy wstępne opracowania projektowe na odc. ul. Sidorskiej od al. Jana Pawła II do ul. Włoskiej, które wymaga aktualizacji. Rozpoczęcie realizacji pierwszego odcinka od Czosnówki do starego przebiegu al. Solidarności – jest planowane na II połowę 2022 r., a zakończenie w 2023 r - dodaje rzecznik.

DOFINANSOWANIE Z FUNDUSZY RZĄDOWYCH

Miasto ubiega się o dofinansowanie przedmiotowej inwestycji ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2022 r.. Dodatkowo jeszcze w 2021 r. planuje się zlecić aktualizację dokumentacji na odcinku od al. Jana Pawła II – do al. Solidarności. Wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji administracyjnych niezbędnych do realizacji inwestycji jest planowane na 2022 r. Zdaniem przedstawiciela miasta sporządzenie szczegółowej dokumentacji technicznej pozwoli precyzyjnie oszacować koszty i zaplanować realizację zadania zgodnie z możliwościami finansowymi miasta.

TERMINY i KOSZTY BUDOWY UL. SIDORSKIEJ

Realny możliwy termin rozpoczęcia realizacji kolejnych odcinków to początek 2023 r. Szacunkowy koszt pierwszego odcinka ul. Sidorskiej od Czosnówki do starego przebiegu al. Solidarności to około 6 mln zł. Kolejny odcinek – i od al. Solidarności do al. Jana Pawła II ma długość około 2,2 km. Zestawiając go z niedawno zrealizowanymi porównywalnymi odcinkami ul. Warszawskiej, wstępnie ten koszt można szacować na poziomie około 20 mln zł.

- Należy jednak pamiętać, że szczegółowa wycena jest możliwa po wykonaniu dokumentacji technicznej, a sam koszt inwestycji będzie zależał od wartości składanych ofert przez potencjalnych Wykonawców robót. Ze względu na wysokie koszty inwestycji oraz chęć powodowania jak najmniejszych uciążliwości dla mieszkańców związanych z prowadzeniem robót budowlanych i utrudnieniami w ruchu, przebudowa ul. Sidorskiej będzie realizowana etapowo - od Czosnówki do starego przebiegu al. Solidarności, od al. Solidarności do ul. Włoskiej i od ul. Włoskiej do al. Jana Pawła II - zaznacza Gabriela Kuc-Stefaniuk. 

LJK

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Condor
Condor 18.09.2021, 12:42
O dotacjach rządowych na remont ulicy Sidorskiej zapomnijcie - chyba że po ukończeniu modernizacji stacji i wymiany torów kolejowych PKP Biała Podlaska, co miało być ukończone dwa lata temu. Na dobrą zmianę to mi nie wygląda..........
4x4
4x4 17.09.2021, 09:26
Jak to w przyszłym roku??? Przecież miało być w tym. Widzę włodarze chcą mnie w końcu zrazić do siebie.
Warszawska/DK2
Warszawska/DK2 17.09.2021, 09:19
Powodzonka. A co myślicie o rondzie Warszawska/DK2 koło Orlenu ?
Super Saiyan
Super Saiyan 18.09.2021, 01:27
Bardzo dobry pomysł. Na francuskiej i na brzeskiej do DK2 też powinny być ronda bo wtedy wszyscy jadą.
Marcin
Marcin 17.09.2021, 14:35
Jest potrzebne bo włączanie się tam na 2 to jak "oszukiwanie przeznaczenia" czasem !
Qwerty
Qwerty 17.09.2021, 08:12
Nie rozumiem jak mozna mowic ze w bialej sa drogi slabej jakosci. Czy Ci ludzie nigdy nie byli w innych miastach.
igła
igła 17.09.2021, 05:17
O remoncie Sidorskiej słyszę od 7 lat każdy z prezydentów obiecuje jej remont a potem jak ulica nie zrobiona tak nie zrobiona może tej władzy uda się zacząć żeby wyborach pamiętali Zapraszam na spacer po chodniku przy skrzyżowaniu z Al 1000 lecia jak dzień dwa dni poleje deszcz ochlapanie murowane
mieszkanka
mieszkanka 16.09.2021, 18:47
Nie tylko Sidorska. Praktycznie całe miasto ma lata do tyłu w naprawie ulic i chodników. Jak zamiast dobrej nawierzchni, łatało się dziury lepikiem, to co teraz może być w mieście??
Malkontent
Malkontent 16.09.2021, 17:18
Najlepiej zróbcie taką samą komedię jak Warszawska ze ścieżką rowerową szerokości drogi krajowej i szykanami jak w F1 aha i nie zapomnijcie o poboczu co ma 15 m z każdej strony żeby się lepiej jeździło na lusterka.

Pozostałe