Informacja o podwyżkach czynszów wywołała burze. Prezes ZGL wyjaśnia

  • 16.09.2021, 12:30
  • Karolina Jaszczuk
Informacja o podwyżkach czynszów wywołała burze. Prezes ZGL wyjaśnia fot. archiwum
Do naszego portalu napływały informacje od wzburzonych czytelników o podwyżkach czynszów w mieszkaniach bialskiego Zakładu Gospodarki Lokalowej. Wojciech Chilewicz, prezes wyjaśnia z czym są związane podwyżki i kogo dokładnie czekają.

- Wiem, że ZGL podwyższa czynsze. Wynajmuję od nich lokal, i tak płacę go niemało. Przez tą całą epidemię mój domowy budżet i tak jest mocno nadwyrężony, a oni zamiast wspierać mieszkańców planują podwyżkę. To nie do pomyślenia. Ktoś powinien zająć się tą sprawą, bo podwyżki mają wejść od stycznia. - napisała do nas Monika.

ZGL zaplanował wprowadzenie nowej stawki bazowej czynszu w lokalach mieszkalnych będących własnością spółki. Podwyżka nie dotyczy lokali użytkowych i lokali, których właścicielem jest miasto oraz tych, które nie mają ustalonego stanu prawnego lub są własnością Skarbu Państwa. O wzrost cen nie muszą się martwić także najemcy lokali socjalnych. Stawki pozostaną na dotychczasowym poziomie, czyli 0,98 zł mkw.

W tym roku kwota bazowa wynosiła 4,7 zł. Po podwyżce, od 1 stycznia 2022 roku wyniesie 7,4 zł. Od tej kwoty stosowane mają być zniżki oraz zwyżki uwzględniające położenie lokalu, kondygnację, stan techniczny, wyposażenie, instalacje czy też rodzaje pomieszczeń zgodnie z uchwałą nr XXVI/62/21 rady miasta z 3 sierpnia 2021 roku. - Dodatkowo podkreślenia wymaga fakt, iż w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość korzystania ze wsparcia z funduszy publicznych w postaci dodatków mieszkaniowych i energetycznych, jak również rodziny o bardzo niskich dochodach mogą ubiegać się o obniżkę czynszu. - informuje Wojciech Chilewicz, prezes ZGL.

Powodów podwyżki czynszów jest wiele. - Aktualne stawki czynszu przyjęte zarządzeniem Nr 22/13 Prezydenta Miasta Biała Podlaska z dnia 15 lutego 2013 roku i wprowadzone do stosowania w budynkach spółki nie pokrywają kosztów utrzymania zasobu, obejmujących między innymi podatek od nieruchomości, koszty konserwacji i napraw, utrzymania należytego stanu technicznego nieruchomości oraz przeprowadzanych remontów, zarządzania nieruchomością, utrzymania pomieszczeń wspólnego użytkowania, anteny zbiorczej, domofonu, zieleni, ubezpieczenia i wielu innych. - wyjaśnia.

Obecna stawka, czyli 4,7 zł za mkw została ustalona w 2013 roku. Od tamtej pory koszty utrzymania, usług, materiałów budowlanych, a co za tym idzie - także remontów, podrożały. Obecna kwota nie pozwala na inwestycje i poprawę standardu lokali należących do ZGL. Spółka w ostatnich latach ograniczyła remonty do niezbędnego minimum tak, aby budynki pozostały na podstawowym poziomie technicznym i nie niszczały.

Prezes dla przykładu przedstawił kalkulację remontu lokalu o powierzchni 38 mkw przy ulicy Sikorskiego. W 2020 roku, czyli w chwili przejęcia lokalu przez ZGL nie nadawał się on do ponownego zamieszkania. Koszty opróżnienia lokalu, jego zabezpieczenia, wymiany i naprawy uszkodzonych instalacji oraz koszty niezbędnych remontów wyniosły 12245,65 zł, bez kosztów robocizny, które zostały wykonane przez pracowników spółki. - Aktualny czynsz w tym lokalu wynosi 144,89 zł za miesiąc. Tym samym wykonany remont będzie „spłacał się” ok. 7 lat, nie licząc pozostałych opłat ponoszonych w tym czasie na utrzymanie lokalu i części wspólnych, z których mieszkańcy korzystają. Nie wykluczone, że po tym czasie lokal będzie wymagał kolejnego remontu.

Kolejnym powodem jest wzrost stawki odtworzeniowej metra kwadratowego lokalu, czyli  iloczyn powierzchni użytkowej i wskaźnika kosztu jego odtworzenia w obecnych latach. W województwie lubelskim wzrósł on o 48 procent.

Wzrósł także podatek od nieruchomości, który jest składnikiem czynszu. Od 1 stycznia 2020 roku wynosi on już o 12 procent więcej niż w ubiegłych latach.

- Powodem zmiany stawki czynszu są też podwyżki płac pracowników, w tym też najniższego wynagrodzenia, które na przestrzeni lat od roku 2013 do chwili obecnej wzrosło o 75 procent. W odniesieniu do 1 stycznia 2022 czyli kolejnej planowanej podwyżki wynagrodzenia i zmiany stawki czynszu płace wzrosną o 87,5 procenta w porównaniu z rokiem 2013. - dodaje prezes.

Analiza zdolności czynszowych mieszkańców wykazała, że nowa, podwyższona stawka w porównaniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę i tak będzie mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu niż ta z 2013. Na przykład, w 2013 roku czynsz za mieszkanie o powierzchni 35 mkw wynosił 164,50 zł, co stanowiło 13,92 procenta wynagrodzenia netto. Po zmianie, za takie samo mieszkanie najemcy zapłacą czynsz w wysokości 259 zł, co stanowi 10,99 procenta wynagrodzenia minimalnego netto w 2022 roku.

Rynek nieustannie się zmienia, a ceny najmów rosną. - Ceny najmu lokali mieszkalnych na rynku nieruchomości w Białej Podlaskiej kształtują się w ostatnich latach na poziomie 18 -28 zł za mkw. Wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku stawka czynszów, mimo swojego wzrostu będzie przynajmniej o połowę niższa od czynszów rynkowych. - tłumaczy.

Kolejnym powodem jest przyjęta przez sejmik województwa w 2004 roku uchwała "antysmogowa" mówiącą o wymianie "kopciuchów" na nowocześniejsze i bardziej przyjazne środowisku źródła energii. W budynkach ZGL jest nadal 470 pieców wymagających wymiany, co wiąże się z wydatkiem około 6 mln zł.

- Z analiz ekonomiczno-księgowych wynika, że zastosowanie bazowej stawki czynszu na poziomie 7,40 zł za mkw pokryje koszty utrzymania zasobu. Nie pozwoli jednak na inwestowanie i prowadzenie remontów na nieruchomościach. Finansowanie inwestycji i remontów będzie przeprowadzane ze środków pochodzących z pozostałej dochodowej działalności ZGL Sp. z o.o. - wyjaśnia Chilewicz.

 

Karolina Jaszczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Iza
Iza 27.09.2021, 13:56
Niedokładana informacja, czynsze wzrastają do 8,99 za metr2 minus punkty np. brak ciepłej wody. Na Łukaszyńskiej podnieśli do 7,99. Skandal wychodzi na to , że lokatorzy będą utrzymywać darmozjadów z ZGL..Kiedyś pracowało tam 9 osób plus kilkanaście z grupy remontowej a teraz około 100 to wszystko na nasz koszt. Zapominają, że możemy zgłaszać skargi i prosić o interwencję MSWiA , Wojewoda i NIK. Mam nadzieję, że te jednostki staną na wysokości zadania i pomogą mieszkańcom.
kali
kali 27.09.2021, 19:04
Przestań głupoty pi ... ć !!!!! Ty płacisz ?!?!?!?!?!?!?
Aaa
Aaa 27.09.2021, 07:23
Nie dosc ze daja te mieszkania w krytycznym stanie ze trzeba duzo pieniedzy wlorzyc to jeszcze czynsz podwyszaja straszne
Szok zeby tyle placic
Szok zeby tyle placic 27.09.2021, 06:47
To jest tragedia zeby tyle placic
Tatuś zbudował
Tatuś zbudował 17.09.2021, 14:08
To są jeszcze mieszkania bez łazienki i toalety ? To gdzie oni załatwiają potrzeby fiziologiczne ??? Do wiadra w kucki czy do dziury przed blokiem ha ha ha . To są mieszkania bez ogrzewania ??? To zimą oni śpią w kożuchach i pod pierzynami ha ha ha ? To są jeszcze mieszkania bez ciepłej wody ???? To gdzie oni się kąpią ???? Chodzą brudni i zapoceni czy w miskach się kąpią . Ha ha ha ha . U mnie Tatuś postawił duży dom na wsi . Mamy dwie łazienki , ciepłą wodę , dwie ubikacje na parterze i na piętrze . I jest ciepła woda. Ogrzewanie olejowe. Tatuś dba onas . A wy jak dziady w XXi wieku żyjecie he he he he he .
Bialczanka
Bialczanka 18.09.2021, 12:55
Człowieku gdzie twoja logika, ludzie dostają mieszkania nie wyposażone w ogrzewanie i ciepłą wodę, wszelkie naprawy remonty i ulepszenia wykonują w własnym zakresie bo ZGL unika jakichkolwiek nakładów. Podwyżka czynszów ponad 200 procent to rozbój tylko dlatego że zarząd ZGL chcąc utrzymać spółkę ,dawać podwyżki przerzuca koszty na lokatorów. Tam gdzie są normalne warunki , budynki w odpowiednim stanie,ludzie wykupili
mieszkania pozostałe się do tego nie nadają. I właśnie od tych którzy mają najgorsze warunki do życia,opłacają czynsze wcale nie niskie, dźwigają opał, grzeją wodę prądem prezes ZGL wymaga utrzymania spółki. Często to starsi schorowani ludzie. Dziś masz dom, jutro nie masz nic.
Monia
Monia 17.09.2021, 13:16
Trudno żebyście żyli na koszt wszystkich podatników. Ja musiałam sobie zapracować na mieszkanie, kupić i też płacę wysoki czynsz i inne opłaty. Więc nie rozumiem o co chodzi. Nie pasuje można wynająć gdzie indziej.
Tubylec
Tubylec 18.09.2021, 13:16
Nikt nie żyje na koszt innych, każdy płaci za siebie, mieszkańcy ponoszą wszystkie opłaty. Najlepiej się nie wypowiadać jeśli się nie zna sytuacji. Trzeba znać realia życia w tych mieszkaniach. Ludzie, którzy tam mieszkają żyją tam od lat, porobili remonty. Nie można ot tak wszystkiego zostawić i wyprowadzić się. Osoby decydujące powinny wprowadzać realną podwyżkę uwzględniającą warunki życia, za nieudolne zarządzenie płacą najubożsi taka prawda
Ja
Ja 17.09.2021, 11:24
Ludzie niech sobie poczytają ustawę o prawach o ochronie praw lokatorów Art.6a i Art. 6b co do lokatora należy, A nie płacić 4,70 i wymagać "Bo mi się [email protected]#$ należy".
Max
Max 16.09.2021, 21:01
Toż najlepiej powiedzieć że jak nie pasuje to żeby się wyprowadzić. Jak ktoś zarabia gruby hajs to nie przeszkadza taka podwyżka ale jak ktoś żyje od wypłaty do wypłaty to już inaczej patrzy na taką podwyżkę.
Rolnik
Rolnik 16.09.2021, 15:44
Jak się komuś nie podoba i za drogo to przecież może się wyprowadzić. spakować klamoty i się wynieść z tego mieszkania .Nikt nikogo tam na siłę nie trzyma. Można sobie kupić działkę i wybudować dom własnościowy i nie będzie się płacić czynszu .
Anty rolnik
Anty rolnik 16.09.2021, 16:34
Panie rplnik w mieszkaniach zgl nie mieszkają bogaci ludzie. Sam mieszkam w takim lokalu i czynsz ma wzrosnąć o 200 % i będzie wynosił ok 800 zł za miesiąc. To jest mieszkanie bez ogrzewania, ciepłej wody i do tego zagrzybiale, proszę do tego doliczyć koszty opału to wyjdzie prawie 1000 zł miesięcznie. Taki wysokich opłat nie ma nawet w lokalach zgl gdzie jest ogrzewanie, tam czynsz wzrasta tylko o 30%
nauka
nauka 27.09.2021, 09:13
4,70, a 7.40 to nie jest wzrost o 200%!!!
nie zarabiam 4-5 koła
nie zarabiam 4-5 koła 17.09.2021, 09:32
w mojej ocenie mieszkają tam w większości ludzi, którzy chcą dostać coś za nic, a to niestety tak nie działa ogarnijcie sobie własne M lub dom zobaczycie jakie są koszty kredytu, remontów itp. Większość tych ludzi oczywiście nie wszyscy idą przez życie bo im się należy, jak to mówił klasyk "im się po prostu te pieniądze należały"
qaz
qaz 16.09.2021, 14:09
Normalna sprawa ceny idą w górę, nikt nie będzie tym najemcom za darmo dawał. Powinno być około 10zł/m. Tyle czasu było jak za darmo.
Mieszkanka
Mieszkanka 16.09.2021, 13:30
W ZGL zawsze są horrendalne czynsze. Mieszkanie niespełna 52 m bez łazienki, w bardzo starym budynku ponad 500 zł 😔
Alinka
Alinka 16.09.2021, 15:44
Niespełna 52 m... faktycznie malutkie :))
Ta, oczywiście.... razem ze śmieciami, wodą i innymi opłatami.
Renia
Renia 16.09.2021, 21:18
Czytaj ze zrozumieniem sam czynsz tylko a nie śmieci woda to inne dodatkowe opłaty
...
... 16.09.2021, 17:56
Może nie takie małe. Ale brak łazienki tylko wspólny kibel na DWORZE to raz, woda droższa niż w Zgodzie to dwa. Stary budynek to trzy. Fundusz remontowy pobierany a remontu od dobrych 10 lat nie było. Jak chcesz wymienic state drewniane okna to na swój koszt. Inne opłaty to chyba pensja PREZESA...
o to
o to 17.09.2021, 09:34
A na czyj koszt pajacu na mój?
maniek
maniek 17.09.2021, 14:47
pajac to ty

Pozostałe