Coraz więcej wypadków z udziałem zwierząt. Strażacy tłumaczą jak ich uniknąć

  • 08.10.2021, 11:28
  • Karolina Jaszczuk
Coraz więcej wypadków z udziałem zwierząt. Strażacy tłumaczą jak ich uniknąć fot. Archiwum KM PSP w Białej Podlaskiej
Na terenie powiatu coraz częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt leśnych. Strażacy tłumaczą jakie zasady stosować, by uniknąć, bądź ograniczyć ryzyko zderzenia z łosiem, sarną czy np. dzikiem.

W ostatnim czasie zwiększyła się liczba zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. - Pamiętajmy, że zderzenie z sarną, łosiem lub też innym dzikim zwierzęciem może okazać się bardzo groźne dla nas jak i dla samych zwierząt. Dlatego, poruszając się drogą biegnąca przez tereny leśne należy zachować szczególną ostrożność i czujność. - przypomina Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej.

Strażacy przypominają również o konieczności zachowania ostrożności w rejonach pól uprawnych i nielekceważenie znaków "uwaga dzikie zwierzęta".

Jadąc ostrożnie kierowca może jeszcze zdążyć bezpiecznie zahamować lub ominąć zwierze, które nagle pojawi się na drodze. - Najprostszym sposobem uniknięcia zderzenia z dziką zwierzyną jest po prostu zdjęcie nogi z gazu. - dodają strażacy.

Ryzyko zderzenia z dzikim zwierzęciem można ograniczyć stosując kilka prostych kroków. Szczególną ostrożność kierowca powinien zachować w terenach leśnych i w okolicy pól o zmierzchu i świcie. Wtedy zwierzyna jest najbardziej aktywna. Należy także uważnie obserwować pobocze. - Zwierzęta oślepione światłami reflektorów nie uciekają, najczęściej stają w bezruchu. - czytamy we wskazówkach straży.

Warto pamiętać, że jeżeli zauważy się jedno zwierzę należy spodziewać się kolejnych. Najczęściej podążają one w stadach.

W przypadku, gdy dojdzie do zderzenia ze zwierzęciem należy włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy i w miarę możliwości zabezpieczyć miejsce, by nie doszło do wypadku z udziałem kolejnego pojazdu. Należy także wezwać służby ratownicze i zachować bezpieczną odległość od potrąconego zwierzęcia, gdyż może być agresywne i zaatakować w szoku.

 

Karolina Jaszczuk

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
70 000 000
70 000 000 08.10.2021, 15:27
Ładny byk.
Andrej
Andrej 08.10.2021, 13:02
Faktycznie tak pomocny tekst jak .... . Prawda jest taka ze jest za malo odstrzałow i jest tej zwierzyny za duzo !!!!

Pozostałe