Stan wyjątkowy uniemożliwia szacowanie szkód. Jest też problem z odstrzałem zwierzyny

  • 12.10.2021, 10:49
  • Karolina Jaszczuk
Stan wyjątkowy uniemożliwia szacowanie szkód. Jest też problem z odstrzałem… fot. Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej
Pojawił się kolejny problem w obszarze objętym stanem wyjątkowym. Rolnicy i koła łowieckie mają trudności w szacowaniu szkód wyrządzonych przez zwierzynę oraz zrealizowaniu odstrzału sanitarnego. Starosta zorganizował spotkanie poruszające tą tematykę.

Na prośbę rolników i kół łowieckich Mariusz Filipiuk, starosta bialski zorganizował spotkanie dotyczące zakazu polowań na terenach objętych stanem wyjątkowym.

Konsekwencją zakazu jest trudność w szacowaniu szkód łowieckich wyrządzonych przez zwierzynę oraz uniemożliwienie zabiegów mających na celu zapobieganie tym szkodom. Uczestnicy spotkania rozmawiali również o ochronie i zabezpieczeniu upraw, oraz realizacji Rocznego Planu Łowieckiego i odstrzału sanitarnego.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 września 2021 r. na terenach objętych stanem wyjątkowym obowiązuje ograniczenie ograniczenia prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni. Łowczy Okręgowy Pan Bartłomiej Kurkus przedstawił również zalecenia z dnia 4 października 2021 r. Zarządu Głównego PZŁ dla kół łowieckich dzierżawiących obwody na terenie objętym stanem wyjątkowym.

Podczas spotkania przygotowane zostało pismo do do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z prośbą o podjęcie stosownych zmian legislacyjnych w obowiązujących aktach prawnych.  Pismo z prośbą o poparcie zostało przekazane także posłom i senatorom z naszego okręgu wyborczego.

 

Karolina Jaszczuk

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marcel
Marcel 16.10.2021, 04:43
przykro to jest myśliwym, a ogólnie to powinno być nam wszystkim.
Jadwiga
Jadwiga 13.10.2021, 07:59
Zwierzętom jest pewnie przykro, że nie można prowadzić odstrzału w lasach.

Pozostałe