To miejsce to Roskosz

  • 09.07.2018, 12:57
  • bp24_Karolina_Jaszczuk
To miejsce to Roskosz
To miejsce to nie tylko zabytek i piękna architektura. Jest tam też grill park, plac zabaw, ogród i restauracja.Roskosz to prawdopodobnie dawny folwark wsi Hrud należący niegdyś do włości Radziwiłłów. Do drugiej połowy XVII wieku folwark nosił nazwę Hrud a jego kompozycja podporządkowana była względom gospodarczym i nie miała elementów ozdobnych. Dopiero Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa, siostra Jana III Sobieskiego zainicjowała przebudowę. Dzięki niej folwark nabrał barokowego stylu i cech reprezentacyjnych.CIEKAWOSTKA: Nazwa Roskosz powstała ze względu na wystrój budowli i bogaty, zadbany ogród.W późniejszych latach jeszcze wiele razy przebudowywano posiadłość. W 1822 roku Roskosz wraz z wsią Hrud została sprzedana Teodorowi Michałowskiemu. To on wzniósł obszerny neogotycki pałac. Do ogrodu sprowadził wiele nowych gatunków roślin, m.in. Tulipanowiec, który można podziwiać do dziś. To drzewo, którego kwiaty przypominają prawdziwe tulipany. Do dziś istnieje także stajnia i aleja lipowa.Podczas wojny zespół dworsko-pałacowy nie uległ większym zniszczeniom. Od 1949 roku mieściła się tam szkoła podstawowa oraz przedszkole.W 1999 roku posiadłość została przejęta przez Ochotnicze Hufce Pracy, które odrestaurowały obiekty i rozpoczęły modernizację zabytkowego parku. Powstało Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania. Poza remontem wybudowano tam też tematyczne drewniane obiekty w których młodzież uczęszcza na zajęcia i uczy się "ginących zawodów".Architektura Roskoszy i ogród to nie jedyne atrakcje. Jest to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę. Przez park biegnie ścieżka turystyczna. Podczas jej zwiedzania można zobaczyć m.in. tamę bobrów, stary most kolejowy oraz pomniki przyrody. Pociechy mogą wybrać się też na plac zabaw.W zespole dworsko-pałacowym funkcjonuje także grill park z altankami, miejscem na ognisko oraz boiskiem do siatkówki i piłki nożnej, które można wynająć. W stajni cugowej mieści się restauracja i hotel. Park niewątpliwie zdobią drewniane rzeźby ludzi oraz zwierząt.Roskosz oddalona jest o około pięć kilometrów od Białej Podlaskiej. Przejazd samochodem zajmuje więc kilka minut. Jest tam też darmowy parking. Dojazd rowerem może być jednak utrudniony ze względu na brak ścieżki rowerowej i duże natężenie ruchu na tej trasie.Dodatkową atrakcją tej wycieczki może być położony nieopodal radar, a konkretnie - posterunek radiolokacyjny dalekiego zasięgu. Swoim kształtem przypomina wielką kulę. Obecnie stacjonuje tam wojsko. Nie raz widuje się tam też ciężkie wojskowe pojazdy. Może to być nie lada atrakcja dla dzieci.
bp24_Karolina_Jaszczuk

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bialczanin
Bialczanin 11.07.2018, 00:16
Chętni podziwiania Roskoszy muszą pospieszyć się z przybyciem do tej miejscowości. Dla tego miejsca "mądrzy ludzie" przewidzieli bowiem nową atrakcję, chlewnię dla kilku tysięcy sztuk świń. Pełny aromat zapachów będzie serwowany często i gratis, bez pobierania opłaty klimatycznej.

Pozostałe