Komornik w firmie budującej stadion. Co dalej z największą miejską inwestycją?

  • 23.11.2018, 15:25
  • BP24_Klaudia_Chmiel
Komornik w firmie budującej stadion. Co dalej z największą miejską inwestycją?
Budowa nowego stadionu miejskiego miała zakończyć się w lipcu przyszłego roku. Okazuje się jednak, że nie wiadomo, czy w najbliższym czasie taki obiekt w ogóle powstanie. Wobec firmy głównego wykonawcy wpłynęły zajęcia komornicze. Natomiast podwykonawcy nie otrzymali wynagrodzeń za swoją pracę.



Za realizację największej w ostatnich latach inwestycji w Białej Podlaskiej odpowiedzialna jest firma S-Sport z Katowic. Śląskie przedsiębiorstwo wygrało przetarg proponując wykonanie stadionu za kwotę 41 mln zł (pierwszy etap). Nowy obiekt zaczęto budować w miejscu starego stadionu, wybudowanego ponad cztery dekady temu. W pierwszym etapie miała zostać zrealizowana trybuna wschodnia mieszcząca ponad 3 tys. kibiców. Projekt zakładał też wybudowanie zaplecza sportowo-socjalnego, siłowni i hali sportowej, na którą mogliby uczęszczać uczniowie ZSZ nr 1.



Choć widać, że prace idą w nieco „ślimaczym” tempie, dyrektor firmy zapewniał, że wszystko idzie zgodnie z planem. – Prace budowlane realizowane są w sposób ciągły, a wnioski dotyczące rozwiązań projektowych przedstawione przez Generalnego Wykonawcę są w uzgodnieniu – pisał w oświadczeniu z 29 października Adam Kaczyński. – Płatności na rzecz firm podwykonawczych z tytułu realizacji kontraktu są regulowane na bieżąco, a dostawy materiałów przebiegają w sposób ciągły. Generalny Wykonawca podtrzymuje, iż termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony.



Okazuje się jednak, że opóźnienia prac wynoszą około czterech miesięcy, a termin realizacji upływa 8 lipca. - Dotrzymanie tego terminu jest niezbędne do uzyskania dotacji ministra sportu, która została przewidziana na kwotę 10 mln zł – informuje prezydent Michał Litwiniuk. I dodaje, że termin dotrzymania realizacji tej inwestycji jest nierealny.



Prezydent zaznaczył również, że podczas kampanii wyborczej były włodarz Dariusz Stefaniuk roztaczał propagandową wizję znakomitego rozwoju i świetnie prowadzonych inwestycji. – W trakcie kampanii, pod koniec września do Urzędu Miasta wpłynęły zajęcia komornicze firmy głównego wykonawcy na łączną kwotę ok. 2,1 mln zł. Po około dwóch tygodniach zostały umorzone, ale 19 października wpłynęły kolejne zajęcia komornicze, tym razem na kwotę 2 mln zł – wyjaśnia Litwiniuk.



Wobec głównego wykonawcy nie egzekwowano żadnych kar umownych związanych z niedotrzymaniem terminu wykonania poszczególnych robót. Pod koniec sierpnia powinien być wykonany parking północny, a nie ma go do dziś. Przez okres zimowy te prace również nie będą mogły być zrobione, a więc na wiosnę skala opóźnień zwiększy się jeszcze bardziej. – Analizujemy ze współpracownikami możliwości działania w tej kwestii. W pierwszej kolejności poinformuję radę miasta, a następnie o pierwszych decyzjach powiadomię mieszkańców – zaznacza prezydent. Litwiniuk w przyszłym tygodniu ma spotkać się z prezesem firmy.



W ostatnim czasie pojawiły się również sygnały podwykonawców, że nie otrzymują wynagrodzeń. – Przepisy o zamówieniach publicznych określają, że gdy główny wykonawca nie płaci podwykonawcom, to ten obowiązek spoczywa na zamawiającym (miasto Biała Podlaska). Wielu tych podwykonawców to firmy z Białej Podlaskiej – mówi Michał Litwiniuk. -  Terminy uregulowania zobowiązań mijają, dlatego podjęliśmy decyzje, że zapłacimy podwykonawcom za wykonane roboty.
BP24_Klaudia_Chmiel

Zdjęcia (11)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (54)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Myśląca
Myśląca 27.11.2018, 14:14
Czy Kancelaria Jedliński Bierecki nie powinna zawiadomić Prokuratury o przekrętach jakie pan Stefaniuk uprawiał .? Teraz to wiadomo dlaczego
walczył z dwoma radnymi Stefaniuk i Chodziński . bo oni tylko nie zamiatali pod ,, dywan''' .
29.11.2018, 07:45
Mocne slowa pod odpowiedzialnością karna
mati
mati 27.11.2018, 12:42
https://www.dziennikwschodni.p…
Marek
Marek 26.11.2018, 19:59
No cóż, jak widać, ML i jego fani dostrzegali tylko jedną stronę medalu: prezydent miasta siedzi, nic nie robi, wydaje decyzje które wykonują się same. A tu zaskoczenie - trzeba starać się o pieniądze, współpracować z wykonawcą, czasem go pogonić a czasem wspomóc... Inwestycję, duża jak na skalę miasta, widzieli tak samo jak zamówienie spodni u krawca: płacę, odbieram i nic mnie nie obchodzi. Panie ML - oto pierwszy pański egzamin: dokończyć budowy rozpoczęte, kiedy był pan wiceprezydentem. Tylko proszę nie tłumaczyć się, że jakiekolwiek "trupy w szafie" to nie pański interes - bo Biała Podlaska to był pański interes od 4 lat. Do roboty, a nie biadolić i zasłaniać się poprzednikiem.
Strzał w stopę Marku
Strzał w stopę Marku 26.11.2018, 20:49
No, wręcz świetna współpraca z wykonawcą .Widać że doping był i wsparcie ze strony prezydenta DS, aż miło patrzeć jak stadion pnie się do góry
lolek
lolek 26.11.2018, 14:47
Dziwne tu biją w dzwony, że stadion skończony, a na budowie praca wre. Ktoś coś chce zakrzywić? Robotnicy na budowie, czy urzędnik w magistracie?
aiai
aiai 26.11.2018, 10:28
Ja proponuje zrobić tam kompielisko na lato. Zalać Wodą i plaże wysypać. To będzie to!
Max
Max 26.11.2018, 09:55
Jest okazja wycofać się rakiem z twarzą z tej fatalnej i chybionej inwestycji podjętej przez naszych wspaniałych wybranych RADNYCH i uratować im honor.
Rychu
Rychu 25.11.2018, 23:43
Przypominam,że za inwestycje i zamówienia publiczne w mieście odpowiadał z-ca prezydydenta Adam.Ch,co nie zmienia faktu,że prezydent odpowiada przede wszystkim....W wydziale zamówień publicznych powinien być audyt.
Demostenes
Demostenes 25.11.2018, 21:32
Taka inwestycja nie jest białej potrzebna ponieważ w stosunku do poniesionych nakładów niewielu było by jej beneficjentów i wysokie były by koszty utrzymania obiektu. Trzeba przeanalizować i okroić ten projekt do minimum. Są ważniejsze i bardziej potrzebne bialczanom inwestycje takie choćby jak nowy most (na przedłużeniu ulicy lubelskiej do ulicy warszawskiej) czy ścieżki rowerowe a następnie miejsca postojowe dla rowerów w centrum miasta i przy często odwiedzanych miejscach, część z nich powinna być zadaszona tak jak przy urzędzie. Poza tym trzeba wreszcie ruszyć odkładany przez poprzedniego prezydenta projekt OZE bo mieszkańcy dzielnic domów jednorodzinnych duszą się od smogu. Dobrze by było, żeby po przeszkoleniu pracowników magistratu miasto zaangażowało się w intensywne promowanie programu "Czyste powietrze", żeby jak najszybciej mieszkańcy naszego miasta stawali się jego beneficjentami dla dobra swojego i naszego miasta. Mieszkamy w jednym z najuboższych regionów polski, bądźmy chociaż zdrowi.
Maja
Maja 25.11.2018, 18:07
No i macie pierwszy skutek swoich głosów. Miasto przez Litwiniku będzie ileś milionów w plecy bo nie potrafi dokończyć inwestycji... Będzie tylko gorzej :(
Qwerty
Qwerty 29.11.2018, 07:55
Biadolenie na poprzednika, brac stery i rzadzic dalej 1 egzamin dla Pana prezydenta jak by wszysto bylo okej w bp to nikt by Pana nie wybierał Panie Michale. Do przodu trzeba isc
po rozum do głowy
po rozum do głowy 26.11.2018, 12:18
dopóki tu jesteś to lepiej nie będzie.
dsds
dsds 25.11.2018, 20:49
Czy ty jesteś zdrowa na umyśle?
Artleta
Artleta 24.11.2018, 20:49
Czy ktoś, kiedyś widział obstawę policji dla widzów wchodzących do TEATRU ? Nie. Czy jest w Białej Teatr ? Nie ma.
Za to stadion w budowie....
Bartek
Bartek 24.11.2018, 19:03
Masakra, że po tygodniu takie rzeczy wychodzą, wątpię żeby Litwiniuk nie znał wcześniej postępów prac nad stadionem... Pewnie brakuje osób, które by tego dopilnowały bo jak się stołki przyjaciółmi obsadza to nie ma tam inteligentych osób.
Wybraliście takiego prezydenta to teraz przez 5 lat będziecie się dowiadywać w elokwentny sposób o postępach prac z tego reżimowego portalu. Tak bardzo litwiniuk chciał biała na minusie, że zapomniał ze przez ostatnie lata współrządził miastem, ale pewnie on przez te lata nic nie robił :D
Przepraszam za styl
Przepraszam za styl 25.11.2018, 17:04
W takim bu.....u to tylko prosty... ki mogły normalnie pracować
24.11.2018, 18:53
Teren idealny pod mieszkania + na zgodzie sama geriatria mieszka, przyda się trochę młodych ...
kora
kora 25.11.2018, 17:11
. czas szybko leci .a mysle ze chcesz byc jeszcze krolem zycia.
wiec wniosek prosty bedziesz geriatria
kaka
kaka 25.11.2018, 06:19
ty też będziesz tą geriatrią, nie zapomnij !!!!!
budowlaniec
budowlaniec 24.11.2018, 16:57
Dobrze że mamy byłego piłkarza w radzie miasta, myślę że on nie odpuści budowy stadionu ,co do terminu to za zgodą inwestora może być przedłożony.Proszę nie pisać i denerwować mieszkańców o torze wyścigowym, przydzielone nakłady nie przepadną, budowę dokończy inna firma.

Przypomnijcie sobie jak za TUSKA budowano autostrady, setki FIRM podwykonawczych do din dzisiejszego nie otrzymała zapłaty.

Nie widzę tu winy komisji przetargowej ani Pana Prezydenta. NIE SJEJCIE PROPAGANDY
Pro Fe Sor
Pro Fe Sor 25.11.2018, 14:03
A to ciekawe, po co kosztorys inwestorski był mocno zaniżony . Czy to przypadek? Czy celowe działania aby ostateczna decyzja o przydzieleniu środków(realizacji zadania) spadła na Radę Miasta a nie Prezydenta. Tak, radni z przewodniczącym , to wy daliście zielone światło do realizacji tej inwestycji . Jaka by była wasza decyzja gdybyście zetknęli się z wiarygodnym kosztorysem a więc z kwotami których nie mieliście prawdopodobnie w budżecie . Albo znalazły by sie jeszcze większe pieniądze na stadion albo nie było by przetargu a więc i umowy z obecnym wykonawcą. Gdyby znalazły się te większe pieniądze to prawdopodobnie obecny wykonawca powinien zostać wykluczony jako mało wiarygodny z tak niską ceną w stosunku do pozostałych. Ale ktoś dał zielone światło do tego żeby zrobić zaniżony kosztorys , dopuścić niewiarygodnego wykonawcę i rekami radnych wszystko przyklepać, ktoś kto miał w tym interes .Inwestycja ruszyła ? Ruszyła . Obietnica przedwyborcza spełniona ? Spełniona . Kto dał zielone światło , radni? Radni. Komu najbardziej zależało na tym wszystkim ? Odpowiedzcie sobie sami, dość że naczelnik inwestycji nie wytrzymał i podziękował w trakcie roku.
Sor
Sor 26.11.2018, 09:49
z taką RADĄ to tylko stadiony budować
ad vocem
ad vocem 25.11.2018, 12:22
nie pleć głupstw, czyja będzie wina to czas pokaże, na pewno "firma" ze 100 tys. kapitału to to nie jest właściwy wykonawca, ciekawe kiedy powstała i co do tej pory zrealizowała, pewnie jest to prezes plus samochód osobowy
Ja67
Ja67 24.11.2018, 15:00
Dzisiaj (sob. Godzina.14) byłem na stadionie i oczywiście pracę ziemne trwają... W Dzienniku wschodnim jest wypowiedź gościa z s-sport, który twierdzi, że nic się złego nie dzieje podwykonawcy są spłacani a, komornik to sprawa odejścia wspólnika(rozliczenie wkładów?). Dlatego pytam : jak długi jest czas oczekiwania na wypłacenie należności podwykonawcy, jakie są te 4 m-ne opóźnienia, skoro budowę firma przejęła ok.10.06? Budowa trwa raptem 5 m-cy!!! Sam parking? Przecież ułożenie kostki na przygotowanym placu zajmie max 2-3 tyg. Kto mówi "prawdziwą prawdę"? I przypomnę, że p.Litwiniuk we wrześniu był vice! Dlaczego we wrześniu nie mówił o 2 miesięcznym opóźnieniu w budowie. Śmieszne
obserwator
obserwator 27.11.2018, 14:48
A może warto wiedzieć że Pan Litwiniuk nie odpowiadał za inwestycje a odpowiadał za nie Pan Chodzinski
buahahahhaha
buahahahhaha 25.11.2018, 15:04
Ty mi lepiej powiedz dlaczego DS mając wszelką wiedzę na temat sytuacji przedstawiał w kampanii (gdzie były 4 miesiące opóźnienia!!!!) stadion jako inwestycję sztandarową???!!! To jest dopiero zagwozdka !
darek
darek 25.11.2018, 10:15
A ty widziałeś wspólników tej spółki? Jeden rocznik 1998 a drugi 2000
07zglos sie
07zglos sie 24.11.2018, 11:35
Wielki strateg darus i nawiedzona renia.
Zostawia taki burdel ze nawet z Zakalinek by gnali. A renia pisze na fb ze darus dostapil najwiekszego zaszczytu w historii bialej. Mysle ze takie dostapienie w teczce jarka nie przynosi satysfakcji..prezes firmy z katowic kaczynski darka szew tez kaczynski analogia nasuwa sie sama......
Grażyna
Grażyna 23.11.2018, 23:34
Stadion ? A na co to komu, by 12 piłkarzy kopało w gałę a garstka kiboli ryczała sędzia ch#### ? To nie ma już na co pieniędzy wydawać ?
BP
BP 24.11.2018, 15:34
Przecież bialscy kibole są na usługach właściciela Dyzmy, rozklejanie plakatów w ciszy wyborczej, zrywanie plakatów konkurencji, itp.
Xxx
Xxx 24.11.2018, 14:17
Można kasę wydać na Twoją edukację prozdrowotną.... A kim jest ten 12 Kopacz ? Czyżby Rudy????
Realista
Realista 23.11.2018, 22:16
Popieram pomysł Andrzej - Tor motocrossowy to tani sposób na zagospodarowanie terenu, a takiego obiektu nie ma w okolicy i mógłby służyć mieszańcom jak i promocji miasta, można by tu organizować zawody grand prix, nie oszukujmy się w piłce nie byliśmy zbyt mocni jaki i ukończenie budowy stadionu wydaje się mało realne. Z 30 mln zł zrobi się 60 000 000 zł - za te pieniądze powstał by tor motocrossowy jaki i wystarczyło jeszcze na budowę przedszkola, małego szpitala, parku, kościoła, lodowiska całorocznego, skate parku, siłowni i jeszcze kilku pomysłów. Co do hałasu, to po pierwsze stadion piłkarski nie należy do najcichszych, a po drugie za kilka lat standardem będą motocykle elektryczne, które są bardzo ciche.
Ostatecznie widzę jeszcze jedno rozwiązanie sprzedanie terenu dla dewelopera pod supermarket i kilka bloków - świetna lokalizacja, ziemia tu jest droga, a może dało by się wykorzystać wylane ławy fundamentowe. Tylko tej hali dla ekonomika szkoda :-(
www
www 23.11.2018, 20:31
to jest pilny a nawet bardzo, temat dla prokuratora, jest to po prostu przewałka, kto o zdrowych zmysłach dopuścił taką firmę o wygrania przetargu, nie liczy si ę tylko kwota, ale przede wszystkim doświadczenie oraz praktyka w realizacji tego typu inwestycji, taka firma to jest po prostu KATASTROFA, PODSTAW ZMIANY GENERALNEGO WYKONAWCY JEST WIELE I JEST TO ZADANIE NA JUŻ, PÓŹNIEJ BĘDZIE TYLKO CAŁY CZAS POD GÓRĘ
Rostek
Rostek 23.11.2018, 17:52
Ten stadion to była dobra przykrywka Dyzmy na lewą kase. Duża inwestycja duża kasa na lewo. A kto wygra przetarg? Nie ważne i tak nikogo to nie obchodzi. Teraz trzeba będzie dołożyć następne kilkadziesiąt milionów bo 8naczei zostanie dziura w ziemi
Krostek
Krostek 24.11.2018, 18:38
Zastanow sie co piszesz i na kogo za pomówienia mozesz zle skonczyć jak masz dowody to powiadom kogo trzeba ale jak nie masz to milcz
Zorro
Zorro 23.11.2018, 17:44
Jeszcze kilka rozgrzebanych inwestycji przed wyborami.Posiory myślały że ciemny Lud to kupi .Jeszcze lotnisko , jeszcze Warszawska,jeszcze park Radziwiłłowski,Terebelska -UFO ,-oraz inne wspaniałe budowle.Cyrk na kółkach.Brawo My .Niech nam żyje v-ce marszałek województwa lubelskiego.Do odznaczenia Państwowego wystąp Panie Stefaniuk!!!!;!!

Pozostałe