Grypa atakuje. W styczniu do szpitala trafiło więcej osób niż przez cały miniony rok

  • 25.01.2018, 10:18
  • bp24_Karolina_Jaszczuk
Grypa atakuje. W styczniu do szpitala trafiło więcej osób niż przez cały miniony rok
Ten problem dotyczy każdej grupy wiekowej. Od początku stycznia w stosunku do trzech ostatnich miesięcy ubiegłego roku liczba chorych w naszym mieście wzrosła o niemal 40 procent. W przypadku mieszkańców powiatu było to nieco ponad 30 procent.
Sytuacja nie wygląda zbyt dobrze. Choć nie można mówić o epidemii, dane nie zachwycają. Wystarczył zaledwie niecały miesiąc by na grypę bądź infekcje grypopodobne zachorowało prawie 1,7 tys. osób.W Białej Podlaskiej choroba dotknęła 724 osoby, natomiast w powiecie 946. W ponad 35 procentach osoby chore to dzieci do 14 roku życia. Do tej pory do szpitala trafiło 31 osób. Co zrobić, by nie dołączyć do tego grona?- Najważniejsza jest profilaktyka oraz regularne, coroczne szczepienia. Należy pamiętać o częstym myciu rąk, zakrywaniu nosa i ust podczas kaszlania. Podczas choroby nie powinno się chodzić do pracy, przebywać z osobami chorymi. Warto też unikać tłumów – tłumaczy Marcin Nowik, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej. Dzięki odpowiedniej profilaktyce można zmniejszyć ryzyko powikłań pochorobowych.Od października do grudnia w Białej Podlaskiej odnotowano 455 przypadków choroby, a w powiecie 650. W sumie 1105 osób. Można więc zaobserwować wzrost o ponad 30 procent w stosunku do stycznia bieżącego roku. Warto również wspomnieć, że w tym okresie nikt nie wymagał hospitalizacji.Jeśli chodzi o rok 2017 w naszym mieście na grypę bądź infekcje grypopodobne zachorowało 1726 osób, a prawie drugie tyle stanowili mieszkańcy powiatu. Do szpitala trafiły 23 osoby. Jest to o 8 osób mniej niż tylko w styczniu tego roku.AKTUALIZACJA (15.03)

To, że liczba osób chorych na grypę bądź choroby grypopodobne jest podwyższona potwierdza Magdalena Us, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. - Każdego roku w tym czasie występuje ogólny wzrost hospitalizacji w porównaniu do pozostałych miesięcy. Jest to spowodowane przede wszystkim porą roku.W tym tygodniu w Oddziale Chorób Wewnętrznych i w Oddziale Dziecięcym stan obłożenia wynosił 85-95 procent, natomiast w Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym 70-80 procent. Jak informuje rzecznik, dzisiejszy stan zachorowania na grypę w naszym regionie nie wskazuje na konieczność wprowadzenia rygorystycznych zakazów odwiedzin. Na bieżąco monitorowana jest sytuacja w sferze zachorowań.Działania ograniczające odwiedziny bądź skracające ich czas oddziały wprowadzają we własnym zakresie. W przypadku Oddziału Dziecięcego, przy dziecku może przebywać tylko jeden rodzic. Takie działania prewencyjne mają na celu ochronę pacjentów przed zwiększoną liczbą infekcji grypopochodnych.- W ostatnich tygodniach w regionie oraz w województwie lubelskim występuje ogólny wzrost liczby zachorowań na grypę i choroby grypopodobne - zaznacza Magdalena Us. Apelujemy zatem o zachowanie podstawowych zasad higieny. Takie działania profilaktyczne, jak mycie rąk, czy unikanie dużych skupisk ludzi minimalizują ryzyko zachorowania.
bp24_Karolina_Jaszczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe