Zmiany na rynku pracy [REKLAMA]

  • 18.02.2019, 14:14
  • bp_redakcja
Zmiany na rynku pracy [REKLAMA]


Mijające lata zmieniły nieco obraz rynku pracy. Zaczyna się mówić o tzw. rynku pracownika, a związane jest to ze zmniejszającym się bezrobociem i koniecznością podjęcia wzmożonych działań przez pracodawców, aby przyciągnąć do siebie ciekawą ofertą i dodatkowymi warunkami. Nie oznacza to, ze firmy zmniejszyły wymagania dotyczące kandydatów na stanowiska pracy. Cały czas wyższe wykształcenie i znajomość języków obcych dają warunki do korzystniejszych negocjacji w sprawie pracy.


Atrakcyjni nie tylko wynagrodzeniemPodnoszenie atrakcyjności ofert widoczne jest na pierwszy rzut oka i często przeczesując portale internetowe, takie jak np. Jobsora, w proponowanych warunkach widać tendencję zwyżkową proponowanych wynagrodzeń za pracę na różnych stanowiskach. Nie tylko dział IT cieszy się niezmienną popularnością tak w proponowanych ofertach jak i statystykach wyszukiwani, ale i podstawowe zawody oraz umiejętności, jak choćby spawacz metodą TIG, operator wózka widłowego czy sprzedawca. Zawody te w dalszym ciągu są na topie.Przewidywania na przyszłośćNieustannie rosnące zapotrzebowanie na pracowników, poprzez powstające na terenie całego kraju nowe miejsca pracy, nie omijają i sektora usług biznesowych, gdzie przewiduje się wzrost liczby stanowisk o kolejne 60 tysięcy do końca 2020 roku. Kolejnym rynkiem zwyżkowym jest motoryzacja i fabryki produkujące samochody oraz części zamienne, gdzie planuje się podwyższenie zatrudnienia w 63% zakładów. Jakkolwiek wydaje się, ze w ostatnim czasie stopa bezrobocia się podniosła, jest to jednak spowodowane chwilowymi wahaniami spowodowanymi tym, że okres wiosenno-letni sprzyja sezonowym pracom i zwiększeniu czasowego zatrudnienia.Obecnie zapowiada się, że krótka zima będzie sprzyjać szybkiemu wzrostowi zatrudnienia w najbliższym czasie. Istnieje już nawet realna groźba, że nastąpi brak pracowników, których pracodawcy często i tak już szukają za wschodnią granicą. W pewnych gałęziach gospodarki sporym ułatwieniem jest postępująca automatyka, jednak w naszych realiach nie ma co liczyć na szybkie rozwiązanie problemu rąk do pracy, jakim jest robotyzacja etatów.

bp_redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe