Ponad 5 mln zł na inwestycje. Co przyniesie ten rok?

  • 13.02.2018, 10:31
  • BP24_Klaudia_Chmiel
Ponad 5 mln zł na inwestycje. Co przyniesie ten rok?
O planach dotyczących Terespola burmistrz Jacek Danieluk mówił podczas jedenastej edycji koncertu noworocznego. Wydarzenie jest już tradycją, a tym samym okazją do podsumowań i zamierzeń.

W tym roku realizowane będą trzy duże projekty unijne. Pierwszy z nich obejmuje szeroko rozumianą cyfryzację. Bierze w nim udział kilka gmin. Aktualnie projekt jest na etapie przygotowania specyfikacji przetargowej.– W urzędzie miasta wymienione będzie całe oprogramowanie i zestaw komputerów. Jednak najważniejszym sukcesem będzie to, że mieszkaniec skorzysta praktycznie z wszystkich usług urzędu nie wychodząc z domu – mówi burmistrz Jacek Danieluk. Interesanci będą mogli zapłacić podatki, napisać podanie i śledzić, na którym etapie to pismo jest rozpatrywane. Dzięki wprowadzeniu nowego systemu informatycznego mieszkańcu dużo szybciej załatwią swoje sprawy.Kolejnym niemałym projektem jest sprawa odnawialnych źródeł energii. Tak jak w przypadku cyfryzacji, projekt ten również będzie realizowany we współpracy z kilkoma gminami. Zakłada on zamontowanie w domach jednorodzinnych instalacji solarnych, pomp ciepła, pieców na pelet i instalacji fotowoltaicznych. Jutro ma zostać rozstrzygnięty przetarg.Trzeci projekt zakłada wymianę opraw energetycznych na słupach oświetleniowych na oprawy LED. Nowe oświetlenie ma być zamontowane w całym mieście. – Będzie to to nowa jakość i duża oszczędność. Liczymy na to, że zaoszczędzimy około 100 tys. zł – tłumaczy burmistrz.To nie koniec. W Urzędzie Marszałkowskim rozpatrywany jest projekt na rewitalizację. Mowa to o terenie Konowica I i Konowica II. - Jeśli uda nam się pozyskać dofinansowanie to oczyścimy i pogłębimy dwa zbiorniki wodne. Powstaną nowe alejki, chodniki i drogi dojazdowe, a także amfiteatr i plac zabaw. Ponadto stary budynek hotelu zostanie wyremontowany pod działalność dla stowarzyszeń Miejskiego Ośrodka Kultury – mówi Jacek Danieluk.Samorząd już szykuje się także do kolejnych projektów unijnych. W planach jest m.in. modernizacja stacji ujęcia wody. Ma nastąpić też skanalizowanie tych ulic, w której do tej pory nie zostało to zrealizowane. – Aktualnie skanalizowanych jest 97 procent długości wszystkich ulic – zaznacza burmistrz.Wśród zamierzeń znalazły się także inwestycje drogowe. Nowy dywanik asfaltowy ma pojawić się na co najmniej ośmiu ulicach, w tym m.in. na Popiełuszki, Spokojnej, Kraszewskiego, Różanej czy Wschodniej. Warto zaznaczyć, że ceny przetargowe w stosunku do poprzedniego roku wzrosły niemal dwukrotnie. W planach jest też ułożenie 2 kilometrów nowych chodników.- Składamy też wniosek o dofinansowanie na renowację pomnika, który upamiętnia budowę Traktu Brzeskiego znajdującego się przy budynku Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. W tej chwili jesteśmy na etapie ukończenia projektu. W przyszłym tygodniu będziemy składać wniosek do konserwatora zabytków – mówi Danieluk.Wszystkie inwestycje opiewają na kwotę ponad 5 mln zł. Około 4 mln to środki z funduszy zewnętrznych.


BP24_Klaudia_Chmiel

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe