OSP Sławacinek Stary szuka bohaterów

  • 24.11.2020, 08:50
  • Źródło: OSP Sławacinek Stary
OSP Sławacinek Stary szuka bohaterów fot. archiwum OSP Sławacinek zachęca do oddawania osocza
Osocze osób, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i zostały uznane za ozdrowieńców jest na wagę złota. Może uratować nie jedno życie. Ochotnicza Straż Pożarna w Sławacinku Starym rozpoczyna akcję promującą jego oddawanie „Zostań bohaterem – podziel się osoczem”

Po pierwsze – kim jest ozdrowieniec?

  • Jest to osoba u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR lub testem antygenowym (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19).

  • Jest to także osoba, która nie miała wcześniej stwierdzonego zakażenia, ale obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG (metodą ilościową), bez konieczności wykonywania badań wymazu z nosogardzieli metodą PCR.

Fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spowodował infekcję nie pozwala nam traktować takiej osoby jako ozdrowieńca COVID-19 / SARS-CoV-2.

Wymazy są wykonywane na zlecenie lekarzy POZ, którzy sprawują opiekę nad pacjentem w czasie infekcji, natomiast przeciwciała można wykonać komercyjnie w laboratorium.

Kto może być dawcą osocza ?

Wszystkie osoby, które spełniają kryteria kwalifikacji określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741)

oraz:

- przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe oraz minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów/ zakończenia izolacji lub osoby, które, Przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oraz minęło 18 dni od zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),

-lub osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, u której minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał,

- są w wieku 18-60 lat, dawcy wielokrotni są przyjmowani do 65 roku życia,

- wyrażą pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie,

W celu zakwalifikowania dawcy do oddania osocza, które może zostać wykorzystane do leczenia pacjentów z ciężką postacią kliniczną zakażenia SARS-CoV-2 niezbędne jest potwierdzenie przechorowania, dlatego należy przedstawić co najmniej jeden z dokumentów:

* informacja z aplikacji pacjent.gov.pl (np. wydrukowany zrzut z ekranu)

*decyzję Sanepidu o zwolnieniu z kwarantanny (z informacją o zachorowaniu),

*informację o dodatnich wynikach badań wymazów wykonanych metodą PCR,

*informację o wynikach badań ilościowych stwierdzonych przeciwciał anty-SARS-CoV-2 klasy IgG.

W przypadku jeśli osoba zgłaszająca się do oddania osocza jako ozdrowieniec miała kiedykolwiek transfuzję składników krwi, a kobieta była w ciąży to na pierwszej wizycie w RCKiK będzie jedynie pobrana próbka na badania przeciwciał anty-HLA. Osoby, które nie mają przeciwciał zostaną zaproszone telefonicznie do oddania osocza jak tylko uzyskamy wynik.

W dniu oddania należy być wypoczętym, dobrze nawodnionym, po lekkim posiłku.

Jak pobierane jest osocze ?

Zabieg pobierania osocza trwa około 30-40 minut i wykonuje się go metodą plazmaferezy, podczas którego pobiera się 600-650 ml osocza.

W przypadku ozdrowieńca najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie po 600 ml osocza w tygodniowych odstępach, jednak uzależnione jest to od ilości przeciwciał. Jeśli ilość zbadanych przeciwciał jest wysoka, zaprosimy dawcę telefonicznie do ponownego oddania. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, możemy pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy ok 220-230 ml osocza.

Czy ozdrowieńcom oddającym osocze przysługują takie same przywileje, jak każdej innej osobie oddającej krew?

Tak. Dawca oddający osocze może liczyć np. na usprawiedliwienie nieobecności w pracy, osiem czekolad i zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi.

Zachęcamy do zgłoszenia się do najbliższego punktu w przypadku Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddział terenowy w Białej Podlaskiej przy ul. Terebelskiej 57/65, od poniedziałku do piątku w godz. 7-12, rejestracja do 11. W razie pytań można z Centrum skontaktować się telefonicznie: 83-345 06 79, 731 751 051

ZOSTAŃ BOHATEREM – PODZIEL SIĘ OSOCZEM!

Źródło: OSP Sławacinek Stary

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe