Wiemy, kto zasłużył się dla gminy

  • 30.11.2020, 16:09
  • Karolina Jaszczuk
Wiemy, kto zasłużył się dla gminy Znak "Gmina Międzyrzec Podlaski"
Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski to tytuł przyznawany za działalność na rzecz samorządu we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Przyznawany jest ponownie przez radę od 2014 roku. Znamy tegorocznych uhonorowanych tym tytułem.

Tytuł otrzymał Edward Mikołaj Łukasiewicz z miejscowości Żabce. Urodził się w 1938 roku i wychował czwórkę dzieci. Edward to działacz społeczny, uhonorowany wieloma odznaczeniami, od sześćdziesięciu lat aktywny członek OSP. W latach 1975-1995 oraz 2010-2012 pełnił funkcję prezesa miejscowego OSP. Został odznaczony srebrnym i złotym medalem dla pożarnictwa oraz odznaką „Zasłużony Strażak Gminy”. W latach 1990-1996 oraz 2006-2014 pełnił funkcję sołtysa wsi Żabce. Przez okres 14 lat. W latach 1994-1997 był przewodniczącym Społecznego Komitetu budowy kaplicy w Żabcach. Przez władze państwowe został uhonorowany Srebrnym i Złotym Krzyżem zasługi.

Kolejną osobą jest Grzegorz Kieczka, rolnik z Mań. - Jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. To patriota o głębokiej i żywej wierze. Chętnie, bezinteresownie działa na rzecz miejscowej społeczności, pomaga w różnych pracach społecznych. Ludzie darzą go zaufaniem. To człowiek o wielkim sercu, na niego zawsze można liczyć i brać przykład z jego postawy i kultury osobistej. - uzasadnia rada.

Tytuł zasłużonego otrzymał również Bogdan Bernat z Jelnicy. Był radnym gminy oraz dwukrotnym przewodniczącym Rady Sołeckiej Wsi Jelnica. Od wielu lat udziela się w miejscowej jednostce OSP pełniąc z zaangażowaniem różne funkcje. - Pan Bogdan to człowiek o wysokiej kulturze osobistej potrafiący zjednoczyć wokół siebie ludzi aktywnych społecznych. Przez wiele lat wspierał ważne inicjatywy mieszkańców wsi Jelnica i działających tutaj organizacji społecznych. Wieloletni pracownik szkoły w Jelnicy, gdzie od podszewki poznał problemy gminnej edukacji. - czytamy.

Zasłużoną została również Barbara Maria Wsół z miejscowości Strzakły, gdzie od 2011 pełni funkcję sołtysa wsi. - Jest życzliwa i otwarta na problemy i sprawy mieszkańców i zawsze stara się je pozytywnie rozwiązać. Bierze też czynny udział w życiu społecznym swojej miejscowości jak i też całej gminy. - można przeczytać w uzasadnieniu.

Iwona Ewa Jakoniuk z miejscowości Puchacze została uhonorowana za pomoc przy szkole w celu pozyskiwania środków na wydatki szkolne dla Szkoły Podstawowej w Dołdze. Do przyznania tytułu przyczyniła się również długoletnia praca sołtysa na rzecz wsi, różne prace społeczne np. organizacja dożynek oraz urządzenie zaplecza kuchennego w domu ludowym.

Tytuł otrzymał też Michał Leszek Teofilski z Międzyrzeca Podlaskiego, który od sześciu lat pracuje w urzędzie gminy jako podinspektor do spraw  promocji, kultury i współpracy z organizacjami pozarządowymi. - Bez jego wsparcia wiele stowarzyszeń, tak prężnie działających na terenie Gminy Międzyrzec Podlaski, nie miałoby odwagi powstać, a co dopiero tak prężnie funkcjonować. Posiada olbrzymią wiedzę i doświadczenie na temat organizacji pozarządowych, jest zawsze na bieżąco z przepisami prawa, stale kontaktuje się ze stowarzyszeniami inspirując do działania, wspierając w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Jest pomysłodawcą Funduszu Wkładów Własnych. - czytamy.

Małgorzata Matejek również została uhonorowana tytułem zasłużonej dla gminy. Jest inicjatorką oraz prezesem stowarzyszenia Przyjazne Misie. - Nigdy nie odmawia pomocy -  poświęcając się organizacji ważnych dla gminy wydarzeń jak np. wsparcie organizacji dożynek w Misiach.  Wraz ze Stowarzyszeniem Przyjazne Misie niejednokrotnie przyczyniała się do budowania pozytywnego wizerunku gminy poprzez przygotowanie stoiska promocyjnego na dożynkach powiatowych. Osoba miłą, serdeczna, integrująca społeczność w której przyszło jej działać. - uzasadnia rada.

Tytuł otrzymał także ks. Michał Wawerski, wieloletni wikariusz parafii pw. Św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim. - W trakcie swej kapłańskiej posługi w naszej Gminie, pracował jako katecheta w szkole podstawowej im. Marii Konopnickiej w Misiach. Profesja ta pozwoliła mu wykazać się talentem nie tylko organizatorskim. Bowiem ks. Michał nieraz współtworzył uroczystości szkolne, jak i ogólno gminne. Praca w szkole otwarła go również na współpracę z lokalnymi stowarzyszeniami – jak choćby Zespół Ludowy „Echo” w Przychodach, Klub Seniora w Rzeczycy czy Stowarzyszenie Przyjazne Misie w Misiach. - pisze rada. Dzięki niemu możliwe było nagranie dwóch płyt: „Kolędy” oraz „Na Podlaskiej wsi”.

 

 

 

 

 

Karolina Jaszczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe