Dziś Światowy Dzień AIDS

  • 01.12.2020, 12:54 (aktualizacja 01.12.2020, 13:42)
  • Przemysław Kurkowski – st. asystent OZiPZ
Dziś Światowy Dzień AIDS fot. Google Street View Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białej Podlaskiej
1 grudnia obchodzimy corocznie Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą oraz uwrażliwienie społeczeństwa na ten światowy problem. Symbolem tego dnia jest czerwona wstążeczka. Obchody odbywają się poprzez liczne konferencje, spotkania, akcje społeczne i wydarzenia kulturalne, podczas których mówi się o profilaktyce, o walce z AIDS i o pomocy chorym.

Stereotypowo AIDS kojarzone jest z grupami osób, które np. uzależnione są od środków psychotropowych i takich które podejmują ryzykowne zachowania seksualne. Ta opinia jest bardzo krzywdząca i dyskryminująca. Powoduje, że ludzie nie chcą poddać się testom czując się napiętnowani.
Natomiast postęp w medycynie i poziom wiedzy na temat HIV/AIDS spowodowały, że choroba ta nie jest już wyrokiem. Można z nią normalnie funkcjonować. Warunek jest tylko jeden - jej wczesne wykrycie.

Dlatego, wykonywanie testów jest kluczowa nie tylko wśród grup ryzyka, ale również dla całej populacji. Jeśli z jakiegokolwiek powodu obawiasz się zakażenia HIV- zgłoś się na test.

Wystarczy kontakt z najbliższym Punktem Konsultacyjno – Diagnostycznym. Test jest bezpłatny i anonimowy. W Lublinie prowadzony jest on przez katolickie Stowarzyszenie „Agape” z  ramienia Krajowego Centrum ds. AIDS  oraz zlokalizowany na ul. Spokojnej 3 przy  Przychodni SPZOZ MSW. Pracują tam wykwalifikowani specjaliści, którzy udzielą fachowej informacji, pomogą ustalić termin badania tak, aby był najbardziej wiarygodny. A co najważniejsze, udzielą również wsparcia.

Mając wynik dodatni testu, nie znaczy, że jesteś sam. Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. W obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju szczególną uwagę należy skierować na zdrowie. To największy dar jaki posiadamy. Dlatego w trosce o swoje zdrowie, o rodzinę i najbliższe nam osoby  rekomendowane jest wykonanie takiego testu. Tylko w ten sposób możemy powstrzymać rozprzestrzenianie się tej choroby i niesłuszne piętnowanie osób chorych.

 

Przemysław Kurkowski – st. asystent OZiPZ

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe