Druhowie podsumowali interwencje 2020 roku

  • 12.01.2021, 13:22 (aktualizacja 12.01.2021, 13:30)
  • Karolina Jaszczuk
Druhowie podsumowali interwencje 2020 roku fot. archiwum Strażak gaszący pożar domu
Strażacy podsumowali akcje minionego roku. Pożarów było mniej, znacząco wzrosła jednak liczba miejscowych zdarzeń. W sumie w różnego rodzaju zdarzeniach i pożarach na terenie powiatu zginęło 19 osób, a 214 zostało rannych.

Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej podsumowała ostatni rok swoich działań. Strażacy odnotowali w 2020 roku łącznie 2291 interwencji z czego 537 z nich to pożary, a 1664 miejscowe zagrożenia. W minionym roku zarejestrowano również 90 fałszywych alarmów.

Statystyki ukazują, że w porównaniu z 2019 rokiem ogólna liczba interwencji wzrosła o 33,2 procenta, a liczba miejscowych zdarzeń czyli m. in. wypadków i zagrażających elementów przyrody zwiększyła się aż o 77,8 procenta. Zmalała za to ilość pożarów. Liczba fałszywych alarmów utrzymała się na podobnym poziomie.

Jeśli chodzi o szczegółowe statystyki pożarów, to zdecydowana większość zdarzeń występujących w minionym roku to małe pożary, które najczęściej obejmowały obiekty mieszkalne. Jako najczęstszą przyczynę pożarów strażacy wskazują nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym. - Dużą grupę przyczyn pożarów stanowiła nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe – 124 interwencje. Podpalenia umyślne to 30 zdarzeń, a w 37 przypadkach nie ustalono przyczyn pożaru. - czytamy w statystykach.

W ubiegłym roku drastycznie wzrosła liczba miejscowych zdarzeń. - Zdarzenia te najczęściej dotyczyły usuwania skutków niesprzyjających warunków atmosferycznych, tj., silnie wiejącego wiatru, powodującego uszkodzenia obiektów lub grup obiektów przyrody naturalnej, np. pojedyncze drzewa – 262 interwencje. Kolejną grupą obiektów pod względem ilości występowania miejscowych zagrożeń są obiekty mieszkalne. Dosyć dużą grupę obiektów, w odniesieniu, do których prowadzono działania stanowiły środki transportu – 282 zdarzeń tj. wypadki i kolizje drogowe - czytamy.

W ciągu całego roku 2020 na terenie powiatu bialskiego strażacy odnotowali, że w wyniku pożarów śmierć poniosły 4 osoby, a 19 zostało rannych. Podczas miejscowych zdarzeń śmierć poniosło 15 osób. Poszkodowanych było aż 195, w tym 7 dzieci i jeden strażak.

Karolina Jaszczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dziękuję
Dziękuję 12.01.2021, 17:49
Materiał oryginalny opracowany przez funkcjonariuszy KM PSP w Białej Podlaskiej http://strazbiala.pl/podsumowa…

Pozostałe