Fachowcy kształcą się na "Brzeskiej". Uczestniczą w projekcie wartym miliony

  • 03.02.2021, 22:48
  • Karolina Jaszczuk
Fachowcy kształcą się na "Brzeskiej". Uczestniczą w projekcie wartym miliony fot. Michał Litwiniuk (fb)
To już druga edycja projektu "Fachowcy z Brzeskiej" wartego ponad cztery miliony złotych. W pracowniach pojawiło się mnóstwo nowoczesnych sprzętów, a nawet samochód elektryczny.

ZSZ nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej uczestniczy w projekcie "Fachowcy z Brzeskiej" już po raz drugi. - To projekt o wartości 5 204 917,26 zł, na który podpisałem w ubiegłym roku umowę z marszałkiem województwa lubelskiego panem Jarosławem Stawiarskim. Dzięki niej otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków UE w wysokości 4 424 179,67 zł. Nasz wkład własny to 520 649,48 zł. - pisze Michał Litwiniuk, prezydent miasta.

W ramach projektu uczniowie zyskali zajęcia z automatyzacji procesów przemysłowych, które odbywają się nowoczesnych pracowniach wyposażonych w najnowsze pomoce dydaktyczne. Znajduje się tam między innymi 17 nowych monitorów, 3 roboty przemysłowe, samochód elektryczny, obrabiarki konwencjonalne, laptopy oraz meble warsztatowe.

Dzięki sprzętowi przyszli fachowcy będą mogli nauczyć się programowania urządzeń mechatronicznych, programowania i montażu urządzeń mobilnych, nowoczesnej automatyki domowej i przemysłowej, spawania metodą MAG i TIG, nowoczesnych technologii stosowanych w budownictwie, a także podstaw animacji komputerowej.

Uczniowie objęci programem mogą też uzyskać dodatkowe uprawnienia zawodowe takie jak np. prawo jazdy kategorii B, uprawnienia SEP, uprawnienia spawacza, montaż rusztowań.

- Umożliwiamy im realizacje staży uczniowskich u pracodawców. To bardzo ważne, że kształcenie zawodowe w Białej Podlaskiej rozwija się we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami i lokalnym rynkiem pracy. - dodaje prezydent.

Projekt zakłada również doskonalenie nauczycieli, którzy skorzystają z kursów programowania: obrabiarek sterowanych numerycznie, sterowników PLC, robotów, AutoCAD. Mogą także zdobyć uprawnienia SEP i podjąć studia podyplomowe z inżynierii grafiki.

Projekt realizowany będzie do  końca września 2023 roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 -2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet 12. Edukacja, kwalifikacje i kompetencje, Działania 12.4 Kształcenie Zawodowe.

Karolina Jaszczuk

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe