#MediaBezWyboru: Protest mediów wobec działań władz Polski dotyczący nałożenia na media nowego podatku

  • 10.02.2021, 07:11
  • Redakcja BP24.pl
#MediaBezWyboru: Protest mediów wobec działań władz Polski dotyczący nałożenia na media nowego podatku
Solidaryzujemy się z mediami, których dotknie ten problem. Narzucanie kolejnej daniny na media pod pretekstem pandemii jest zabójcze dla przedsiębiorstw.

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

  1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
  2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
  3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
  4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Redakcja BP24.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (77)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu https://www.bp24.pl/. Redakcja portalu bp24.pl z siedzibą w Białej Podlaskiej jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wwwww
wwwww 28.02.2021, 14:50
Kiedyś u naszych zachodnich sąsiadów istniało hasło: Jeden naród, jedna rzesza , jeden wódz ( Ein Volk, ein Reich, ein Führer,). Wtedy wszelką krytykę też uważano za działanie antypaństwowe i antypatriotyczne, a krytyków wyłączano ze wspólnoty narodowej (Volksgemeinschaft). Jak to się skończyło wszyscy wiemy.
RG
RG 15.02.2021, 14:43
Czy w tej awanturze naprawdę chodzi o wolność słowa, czy jednak o dochody potężnych koncernów i ich władzę?„pierwsze skrzypce grali Bogusław Chrabota – redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, i Katarzyna Kieli – menedżerka nadzorująca telewizję TVN w imieniu amerykańskiego właściciela Discovery”.
wwwww
wwwww 15.02.2021, 15:29
ta projektowana "składka" to tylko przygrywka przed następnymi posunięciami zmierzającymi do likwidacji de facto tych mediów, prasa lokalna już poprzez Orlen? znalazła się w rękach partii
ab71
ab71 14.02.2021, 21:39
Rozumiem że likwidacja TVP info to jest walka o wolne media ? Ma być tylko jeden przekaz lewacki i tyle ?
xxxxx
xxxxx 15.02.2021, 13:22
TVP Info nie jest telewizją publiczną tylko partyjną, dlatego nikt tego "przekazu" nie toleruje
Niko
Niko 12.02.2021, 13:32
Bardzo dobrze rząd robi Polsat płaci a hitlerowska TVN już nie Rząd dba o interesy polskie a nie niemieckie
Cratos
Cratos 15.02.2021, 12:07
***** Ciebie, pisowski jełopie. Poczytaj kto jest właścicielem TVN, jaki koncern. Rząd to dba o własny interes i rosji. TVPiS to Goebellsowska telewizja. Szczujnia jakich mało. A Ty jełopie mysl dalej, że chodzi o kasę. Ja płacę na tą szczujnię, Ty płacisz i wszyscy płacimy. Na dodatek jeszcze dostają dwa miliardy rocznie, od 3 lat co roku. Dostali już z naszych podatków 6 mld, bandyci a ludzie na raka umierają.
zwykły obywatel demokrata
zwykły obywatel demokrata 15.02.2021, 10:53
Sympatyczny , miły Niko proponuję troszeczkę wysiłku , poczytać , sprawdzić wszystkie dane na temat danej spółki , jaki jest kapitał , kto jest akcjonariuszem , kto ma pakiet większościowy , gdzie i ile płaci podatków a dopiero potem wypisywać bzdury . Ja wiem ,że brak szarych komórek nie boli . Taka jest natura człowieka , sprawdzenie wiadomości podane przez jakąś stację TV wymaga wysiłku . Natura człowieka mówi co ja się będę męczyć i sprawdzać . Tak ja wiem najlepiej ci mówią prawdę i oni kłamią .
rumcajs
rumcajs 12.02.2021, 23:10
pajacu pisowski , TVN jest stacją telewizyjną USA . Kapujesz . i tak samo jak i inni nadawcy placi podatki w pislandzie .
xxxxx
xxxxx 12.02.2021, 15:07
zmień leki albo idź do szkoły
Wariat
Wariat 11.02.2021, 20:50
"Biała 24" jest za wolnością słowa jak widać z wyrażonego poparcia dla akcji zmontowanej przez panią Kieli (to ta szczepiona przed lekarzami). Co z tego wynika? Czy wypada stosować cenzurę wobec piszących na jej stronach ludzi o innych poglądach niż redakcja? Jeśli wypowiedź jest bez hejtu i wulgaryzmów. Panie, Panowie jesteście za wolnością wypowiedzi ja to popieram i z przyjemnością podzielę się swoimi poglądami, jestem spokojny że moje zdanie będzie obecne na tym portalu. Niech żyją wolne media, precz z cenzurą, wolność myśli i słowa. Spuszczam także zasłonę milczenia na te moje posty które przepadły, sądzę w drodze, między moim komputerem a forum.
palcemPOścianie
palcemPOścianie 12.02.2021, 20:22
Gwoli ścisłości chyba każdy w BP wie, że bp24 to dup0właz UM. Tańczą jak im um karze.
Wariat
Wariat 12.02.2021, 16:16
Widzę że są przeciwnicy wolności słowa mam nadzieję że to nie zwolennicy PO , Lewicy, LGBT i Kodu którym to co napisałem się nie podoba.
Stefan
Stefan 11.02.2021, 17:21
Powiem tak... gdyby nie było TVN, Polsat i im podobnych, to już cały naród by miał wyprane mózgi przez cynicznego starego kawalera !!!!!!
Niko
Niko 12.02.2021, 13:33
Brawo Patrioto ty też dbasz o interesy niemiec? to tam zamieszkaj
Wariat
Wariat 12.02.2021, 10:17
Szanowny Stefanie czy to w wieku podeszłym piernik czy cyniczny, stary kawaler ma mieć wolność wypowiedzi i tego się trzymajmy. Każdy inny ma rozum i niech go używa i nie daje się zmanipulować. Nie dajmy się podzielić choćbyśmy mieli różne zdania.
Stefan
Stefan 14.02.2021, 12:15
A czy Ty myślisz ?!?!? Jarek zawłaszczył Tragedię Smoleńską jakby tam innych nie było !!! Na tej Tragedii doszedł do "władzy" ,cyniczny uzurpator i nic więcej !!!!!!!!!!!!!!
Wariat
Wariat 15.02.2021, 10:33
Myślę że Pan powiela ruską narrację. Przypominam że jeszcze była mowa o odszkodowaniach i ile rodziny zarobiły na śmierci. Nie wnikam w Pana motywy i czekam kiedy zostanie, w końcu, ujawniony raport, a nie raporty techniczne czy kolejne enuncjacje Macierewicza.
Cynk
Cynk 11.02.2021, 16:12
Najważniejsza sprawa, bo tak czytam komentarze i widzę naród podzielony, czy taki podatek jest dobry dla Naszego Państwa. Wydaje się że jest bo zasili Nasz budżet i wszystko w temacie.
wwwwww
wwwwww 12.02.2021, 15:10
otóż nie, nie ma tych kwot w ustawie budżetowej, a jest to "składka" do dyspozycji miłościwie nam panujących
Dzwon
Dzwon 11.02.2021, 14:40
Ciekawe ile Gates, Onet czy TVN płaci za sprzedaż na terytorium RP swojego Windowsa i innych programów które są pod opieką polskiej policji i sądów. Gates lub inne Google (reklama) bierze z Polski miliardy nie płacąc nic lub płacąc nędzne ochłapy. Słusznie czyni nasz rząd, że domaga się działki od dochodów wielkich koncernów na utrzymanie w ryzach i za gębę społeczeństwa przy pomocy policji, wojska i sądów RP. Tylko skąd, ten rząd ma brać na tą ochronę prawa własności, autorskiego i inne, skoro beneficjenci nic na tą ochronę nie płacą, a biorą ile wlezie, transferując kasę za granicę, np. do rajów podatkowych (np. Holandia) gdzie mają swoje siedziby, żeby żyć w luksusie kosztem polskich biedaków.
vvvvvv
vvvvvv 11.02.2021, 18:12
zmień lek albo idź jeszcze do szkoły
pat33
pat33 11.02.2021, 13:23
Większość społeczeństwa nowy podatek od reklam obchodzi jak zeszłoroczny śnieg.
sturmkaizer
sturmkaizer 11.02.2021, 11:50
Rząd chce opodatkowac Polsko- języczne media, zeby zysk nie uciekał zagranice to krzyk ze to rasizm i nacjonalizm. Jakie durnie tutaj zyja niech dalej chadzą na parady równosci w rajstopach mamy..a do polityki się nie wtrącaja.
skopiow
skopiow 11.02.2021, 10:51
Polacy kochają komunę bo w tym systemie nieudacznicy ciemniacy i lenie są głaskani i napuszczani na wrogów politycznych...
jjo
jjo 11.02.2021, 09:15
USA - 90 % mediów amerykańskich , Niemcy -90% mediów niemieckich
Polska 10 % mediów polskich, reszta głównie niemieckie. Jak można było do tego dopuścić przez 30 lat """demokracji""" . Kto nam kształtuje światopogląd?
M
M 12.02.2021, 16:30
Ale to 10% polskich to njmniej obiektywne media bo z PiSowskim kapitałem Biereckiego plus TVPiS. Na Białorusi jest 100% białoruskich, mediów, to model do którego mamy dążyć?
Leszek
Leszek 15.02.2021, 09:42
Oczywiście że nie mamy dążyć do takiego modelu dlatego nie powinno się nawet myśleć o likwidacji którejkolwiek stacji
Rumek
Rumek 10.02.2021, 21:24
Każdy podatek na końcu i tak płaci konsument. Czy to cukrowy, czy od paliwa albo jaki kolwiek inny.
siwy
siwy 10.02.2021, 20:44
Narodowy socjalizm.To widzimy od pięciu lat .Nacjonalizm rasizm i pogarda do innych to jest powielane przez tego pana w czarnym garniturze z łupieżem na ramionach .Temu panu już na niczym nie zależy jest sam ,smutny i wychodzi z założenia dlaczego inni mają mieć lepiej.
andy
andy 11.02.2021, 11:25
siwy -gdzie ty widzisz u nas rasizm,narodowy socjalizm
tworzony przez Kaczynskiego oraz jego zalozenia ,ze inni maja miec gorzej od niego? uwazaj bo takie osobiste plucie na czlowieka moze skonczyc się prokuratorem i znajda ciebie mimo ze ukrywasz sie pod pseudonimem
siwy
siwy 11.02.2021, 23:02
To jest mój nick a nie pseudonim sympatyczny kolego:-))
ja
ja 11.02.2021, 15:43
andy-co ty piszesz o jakimś kaczyńskim?
A ty nie widzisz dzielenia społeczeństwa?
Ty jestes ten lepszy sort??Czy widzisz podobieństwo z historii niemiec sprzed 39r??A może nie znasz historii,to przerób ten temat .Prokuratura? tak rozumiem jeszcze troche i bedę musiał sie bać takich słów ktore tu publikuję.andy-jesli jestes w stanie to zmus się do lektur a jest szansa że zrozuniesz.Pozdrawiam.
ps.nie ukrywam się ,jeszcze nie muszę
andy
andy 12.02.2021, 10:16
Znam lepiej historie od ciebie ,a co do dzielenia narodu to napisze ci tak -rzadzila PO ,wszyscy Polacy to był Front Jednosci Narodu (zakladam ,ze wiesz o co chodzi)kraj był mlekiem i miodem plynący,emeryci i rodziny wielodzietne umierali z przejedzenia,ludzie przebierali w ofertach pracy,zachód przyjezdzal do nas do pracy,banki rozdawaly pieniądze za darmo,zadnych afer nie było,wolnosc mediów ale tylko dla tych co byli za swietlanym wodzem T ,az tu nagle przyszly wybory i okazalo sie ,ze za ukochaną partia glosuje tylko 20% -naród zwariowal z tego dobrobytu,i zaglosowal na 'smutnego faceta w czarnym garniturze z lupiezem"nagle wszyscy stali sie masochistami?
Siwy
Siwy 12.02.2021, 21:31
Jeszcze tylko jedno pytanko.
Czy wiesz dlaczego PO straciło władzę piec lat temu ? Bo tvn wytropiło i pokazało jakie ustawki robili u sowy.
A jak myslisz dzis w tvpis powiedzą ze przegrali sprawe z lekarzem z Rumi ?
Czy beda sie cieszyc ze Tokarczuk dostala Nobla?
Czy przychylnie wypowiedza sie o Wajdzie ?
O WOŚP
I tak by wymieniac w nieskończoność.
To jest tuba .Pamietam PRL ale z przykroscia stwierdze ze gorsza
Siwy
Siwy 12.02.2021, 20:50
No widzę że troche znasz historii.czy lepiej ?to jest twoja subiektywna ocena.Odpowiedz mi tylko.
Czy widzisz ze tvpis jest tubą propagandową?
Czy na siłę chce rzad podporzadkowac sobie sądy?
Czy tuba powinna dostac 2 mld ?
Co myslisz o tym że stary kawaler nazywa inaczej myślących gorszym sortem?
I wreszcie czy wczoraj przed wystapieniem grodzkiego w tvpis powinna byc czarna tablica z napisem ,no wiesz o czym mówię.
Myślę że jako przedsiebiorca chciałbyś zsplacic 100 mln dostajac jednoczesnie 2 mld za friko.
Stefan
Stefan 10.02.2021, 17:39
Czy ktoś z Was się zastanowił... że gdyby nie reklamy to byście gó..no oglądali za friko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
twardy
twardy 12.02.2021, 10:21
a coz my takiego oglądamy oprocz reklam? filmy kilkudziesiecioletnie wedrujące po wszystkich kanalach i stacjach przez miesiąc,durnowate top show, i czasami jekies transmisje sportowe ale w "wolnych mediach"oczywiscie platne
Adasiek
Adasiek 11.02.2021, 12:24
kto ku3wa ogląda za friko ? bo ja nie! abonamenty pakiety tv *** reklamy a je3ane media jeszcze protestują? całkiem polikwidować to propaganda przestanie się rozprzestrzeniać!!!!
jestem robotem
jestem robotem 10.02.2021, 17:29
Nie oglądam TV od ponad 20 lat i zwisa mi to niskim kalafiorem że nie ma onetów i tefałenów. TVP powinni zakodować! Nie popieram natomiast wprowadzania jakichkolwiek podatków w imię kowid. Zastanawiam się czy nasze społeczeństwo kiedyś pęknie i zrobi zadymę, czy może (z racji zaszczepionych przez media homo-upodobań) będzie posłusznie dawać dymać się bez opamiętania?
kaka
kaka 10.02.2021, 16:49
Do Biała 24 ... a dlaczego Wy się wychylacie i nie jesteście na czarno ?!?!?
Leszek
Leszek 10.02.2021, 16:35
Co to za media tvn polsat i onet te najbardziej zakłamane niech ten protest trwa jak najdłużej
xxxxx
xxxxx 11.02.2021, 10:03
dzięki tym mediom wiemy co się dzieje w kraju i nie tylko, TVPis to nie jest telewizja publiczna, nie jest obiektywna, jest po prostu propagandową szczujnią,dla osób z niskim ilorazem inteligencji, ja tego nie trawię, powoduje to wzrost ciśnienia.
Leszek
Leszek 11.02.2021, 14:04
To zwróć jak nie trawisz a właśnie szczjnią są proniemieckie media typu tvn onet i gazetka wybiórcza
RUMCAJS
RUMCAJS 12.02.2021, 23:21
TVN jest USA , PAJACU
twardy
twardy 10.02.2021, 15:47
Musimy walczyc o wolne niemieckojęzyczne media w Polsce i nawet dokladac do nich z budzetu bo to jest jedyna,prawdziwa tuba opozycji, inaczej gdzie będzie chwalone LGBT,Lempart ,owsik? ciekawy jestem czy tzw.Moderator to zatwierdzi/ to jest test na niezaleznosc wypowiedzi w Biala 24
xxxx
xxxx 11.02.2021, 10:05
nie chodzi o "chwalenie", ale o rzetelną informację, ludzie mają swój rozum i wiedzą jak się zachować
Noico
Noico 12.02.2021, 10:52
Niema takiego czegoś jak rzetelna informacja ani po jednaj ani po drugiej stronie.
andy
andy 10.02.2021, 15:32
Co to znaczy "wolne media"?-spróbuj np. w Onecie skrytykowac Niemcy albo na Facebooku skrytykowac LGBT lub jakies lewactwo to od razu jestes zablokowany.Tzw.wolne media pisza pod dyktando wlasciciela,Cenzura jest takze w naszym Biala 24 lub Podlasianinie o czym sam sie przekonalem

Pozostałe