Nowy rok szkolny 2021/2022. Kiedy dni wolne i ferie?

  • 14.09.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Nowy rok szkolny 2021/2022. Kiedy dni wolne i ferie?
Nowy rok szkolny co prawda dopiero się zaczął, ale warto już wiedzieć, kiedy będą dni wolne, by dobrze zaplanować urlopy i weekendowe wyjazdy ze swoimi pociechami.

 

​Przerwa świąteczna

Najbliższa przerwa od nauki planowana jest w okresie Świąt Bożego narodzenia i potrwa od 23 do 31 grudnia 2021 r. Do szkół dzieci wrócą jednak dopiero 2 stycznia, ponieważ Nowy Rok jest dniem ustawowo wolnym.

​Ferie

Już po dwóch tygodniach 2022 roku pierwsza grupa młodzieży odpocznie od nauki w ramach ferii zimowych. W ubiegłym roku szkolnym, ze względu na obostrzenia, uczniowie z całej Polski odpoczywali w tym samym terminie. Obecnie planowany jest powrót do przyjętej w poprzednich latach formy. Mieszkańcy województwa lubelskiego rozpoczną ferie 14 lutego i potrwają do 27 lutego.

Kolejną dłuższą przerwą zaplanowaną przez MEiN jest przypadająca na kwiecień Wielkanoc. Dzieci zwolnione będą z uczęszczania na lekcje w dniach 14 kwietnia – 19 kwietnia 2022 r.

​Spędź wyjazd bezpiecznie

Jeżeli myślałeś o wyjeździe za granicę i zastanawiałeś się, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych na pewno trafiłeś na coś takiego jak karta EKUZ.

​EKUZ - co to takiego?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument unijny. Potwierdza on twoje prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym niż twoje państwie UE lub EFTA. W przypadku rodzin, jest on wystawiany dla każdego członka oddzielnie.

​Czemu warto zabrać ze sobą EKUZ?

Jeśli podczas urlopu nagle zachorujesz lub doznasz urazu, wystarczy że zgłosisz się na izbę przyjęć w publicznym szpitalu i pokażesz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz dowód osobisty.

Na podstawie tego dokumentu będzie ci przysługiwać leczenie:

  • niezbędne i nieplanowane,
  • w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej,
  • udzielone, abyś nie musiał wracać do Polski i mógł kontynuować pobyt w warunkach bezpiecznych dla zdrowia.

​Gzie wyrobić EKUZ ?

O EKUZ w Lublinie (więcej na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-lublinie/) mieszkańcy mogą wnioskować w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Karta zapewni pomoc w razie kłopotów ze zdrowiem, nie można jednak zapomnieć, że opłacone zostaną tyko te usługi, które w danym, kraju są refundowane przez tamtejszą publiczną służbę zdrowia.

​Sam EKUZ może nie wystarczyć

Należy pamiętać, że karta EKUZ nie pokryje nam wszystkich kosztów na przykład powrotu do kraju czy akcji ratowniczych, dlatego warto rozważyć dokupienie ubezpieczenia turystycznego.

​Kto może uzyskać EKUZ?

O ten dokument może ubiegać się każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Co warto podkreślić EKUZ wydawana jest bezpłatnie. Więcej szczegółów w dokumentach na www.ekuz.com.pl/strefa-dokumentow


 


 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: